Inflacja konsumencka osiągnie minimum w okolicach 2,5% r/r w marcu, zaś w II półroczu przyspieszy do ok. 4,5-5% r/r, przy założeniu powrotu do 5% stawki VAT na żywność od kwietnia i wprowadzenia nowych działań osłonowych odnośnie cen energii od lipca, prognozują ekonomiści Banku Pekao. Według nich, w lutym inflacja CPI wyniesie 3,2% r/r.
„Jeszcze I kwartał 2024 r. przyniesie kontynuację wyraźnego spadku inflacji. Z kolei kształt ścieżki inflacyjnej w kolejnych miesiącach będzie mocno uzależniony od czynników regulowanych (decyzje powinniśmy poznać już w najbliższym czasie). Przy realizacji naszych założeń: powrót 5-proc. stawki VAT na żywność (z początkiem II kwartału) oraz nowy kształt taryf energetycznych dla gospodarstw domowych (zamrożenie do połowy 2024 r., potem wprowadzenie innych działań osłonowych), inflacja CPI w marcu osiągnie minimum w okolicach 2,5% r/r. W II połowie roku inflacja przyspieszy do ok. 4,5-5%, ale odbicie to będzie oparte wyłącznie na czynnikach niebazowych. Inflacja bazowa na przestrzeni 2024 r. będzie asymptotycznie się obniżać” – czytamy w raporcie miesięcznym „Makrokompas”.
Bank prognozuje, że w lutym br. inflacja konsumencka wyniesie 3,2% r/r.
„Z kolei luty przyniesie dalszy spadek inflacji w czym mocno pomaga jeszcze wysoka baza odniesienia z ubiegłego roku, zamrożenie taryf energetycznych dla gospodarstw domowych czy kontynuacja zerowego VATu na żywność. W lutym ceny paliw poszły w górę (ok. 4% m/m), ponownie niższym tempem wzrostu mogą zaskoczyć ceny żywności. Dalej spadała inflacja bazowa (wg naszych prognoz do 5,5% r/r)” – czytamy dalej.
Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja konsumencka CPI wyniosła 3,9% w ujęciu rocznym w styczniu 2024 r.
GUS 15 marca br. opublikuje tzw. koszyk inflacyjny na 2024 r. oraz wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu i lutym 2024 r.
Źródło: ISBnews