Ze względu na administracyjne częściowe odmrożenie cen energii od lipca br. inflacja konsumencka CPI wzrośnie do 3,9% r/r – tym samym wyjdzie z pasma celu banku centralnego, w którym przebywała od lutego br. przez pięć miesięcy, oceniają analitycy Erste Group. Według nich, inflacja CPI na koniec 2024 roku ukształtuje się nieco powyżej 4% r/r.
„Nasza prognoza na nadchodzące miesiące wskazuje na wzrost inflacji, osiągając 3,9% w lipcu i eskalując nieco powyżej 4% do końca roku. Głównymi czynnikami są korekty cen energii w połączeniu z silnym wzrostem płac, co powinno prowadzić do wyższych kosztów usług” – czytamy w komentarzu do danych GUS o inflacji w czerwcu br.
W komentarzu wskazano, że w ujęciu miesiąc do miesiąca odnotowano niewielki wzrost cen o 0,1%, głównie spowodowany wzrostem cen żywności o 0,7% m/m, „prawdopodobnie z powodu opóźnionych dostosowań cen po wygaśnięciu zerowej stawki VAT na niektóre produkty spożywcze”.
Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS) według wstępnych danych, inflacja konsumencka wyniosła 2,6% w ujęciu rocznym w czerwcu 2024 r. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1%.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,5% r/r, ceny nośników energii odnotowały spadek o 1,6%; ceny paliw do prywatnych środków transportu – wzrost o 1,6%. W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,7%, ceny nośników energii odnotowały spadek o 0,1%; ceny paliw do prywatnych środków transportu – spadek o 2,8%.
Konsensus rynkowy wynosił: +2,5% r/r i +0,1% m/m.
Źródło: ISBnews