Inflacja konsumencka CPI może kształtować się zdecydowanie powyżej celu inflacyjnej na najbliższe miesiące i na rok 2025, uważa członek Rady Polityki Pieniężne (RPP) Wiesław Janczyk. Według niego, polityka fiskalna w założeniach na przyszły rok idzie w kierunku mniej ekspansywnym -„rząd bardzo oszczędnie podchodzi do presji płacowej”.
„VAT na żywność i odpowiedź rządu na temat skali wsparcia osób, które będą korzystać ze źródeł ciepła, energii powoduje to, że nam w projekcji inflacji na najbliższe miesiące i na rok 2025, ale też wcześniej przełom tego roku i sezon zimowy otwiera się takie pasmo, w którym możemy tę inflację zobaczyć zdecydowanie powyżej celu inflacyjnego” – powiedział Janczyk w Obserwator Finansowy TV.
„Ja miałem nadzieję, że w tym roku jeszcze będziemy obniżać stopy procentowe, chociażby symbolicznie w III kw. Właśnie miałem na myśli to, czy tarcze antyinflacyjne i w jakim zakresie zostaną utrzymane, zapowiedzi były różne” – wskazał członek Rady.
Na pytanie, czy rząd odebrał RPP narzędzie obniżenia stóp procentowych przez likwidację całego pakietu antyinflacyjnego, odpowiedział: „Muszę powiedzieć, że tak”.
„My jako Rada Polityki Pieniężnej jesteśmy w wymagającej, trudnej roli. Dla tych, którzy nie rozumieją dlaczego utrzymujemy stopy powyżej inflacji i mamy dodatnie realne stopy procentowe, czego ja bardzo nie lubię, i bardzo bym nie chciał, żeby tak było. To powoduje, że dostęp do kapitału jest kosztowny, a uważam, że trzeba promować osoby, które umieją korzystać z kapitału” – powiedział Janczyk.
Oceniając politykę fiskalną na 2025 r., członek RPP stwierdził, „że rząd bardzo oszczędnie podchodzi do presji płacowej”.
„W tej chwili mamy potężny zastrzyk informacji polegający na dostępie do wiedzy o tym, jak rząd przyjmuje założenia do projektu budżetu na rok 2025. I stamtąd dowiadujemy się, że rząd bardzo oszczędnie podchodzi do presji płacowej zarówno w gospodarce narodowej, jak i w administracji, ale jeśli chodzi również o pensje minimalne – to rząd jest bardzo oszczędny” – podsumował Janczyk.
Narodowy Bank Polski (NBP) opublikuje kolejna projekcję inflacyjną w lipcu.
W przyjętych w ub. tygodniu założeniach projektu budżetu państwa na rok 2025, rząd założył m.in. średnioroczny wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2025 roku w wysokości 104,1% w ujęciu nominalnym. Według założeń, w 2025 roku inflacja wyniesie średnio 4,1% (5,2% w 2024 roku).
Źródło: ISBnews