Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) spodziewa się, że inflacja będzie utrzymywać się od lutego do III kwartału br. powyżej 7% r/r (wobec 9,2% r/r w styczniu), zaś w IV kwartale obniży się w kierunku 6% r/r. W bazowym scenariuszu ekonomiści banku oczekują zakończenia bieżącego cyklu podwyżek stóp w II kw. br. na poziomie 3,5% w przypadku głównej stopy referencyjnej (wobec 2,75% obecnie).
„Oczekujemy, że w 2022 r. wskaźnik średniorocznej inflacji wyniesie ok. 7,5% r/r. Prognozujemy, że od lutego do III kw. inflacja CPI będzie utrzymywać się powyżej 7% r/r, z kolei w IV kw. obniży się w kierunku 6% r/r. Na tę prognozę, poza standardowymi założeniami dot. ścieżki cen surowców, kosztów przedsiębiorstw, nietypowo, silnie wpływać będą założenia co do decyzji politycznych w zakresie rozwiązań tarczy antyinflacyjnej” – czytamy w przeglądzie kwartalnym banku.
Bank przypomniał, że na obecnym etapie zaproponowane rozwiązania uwzględniają utrzymanie obniżonych stawek podatków pośrednich do końca lipca: – stawki akcyzy oraz stawki VAT (5%) na energię elektryczną, – stawki VAT (0%) na gaz, – stawki VAT (5%) na ciepło, – stawki akcyzy i VAT (8%) na paliwo, – stawki VAT (0%) na podstawowe produkty żywnościowe.
„Przy założeniu powrotu do pierwotnych stawek podatków pośrednich w sierpniu oraz naszych założeń dot. presji surowcowej, kosztowej, w sierpniu doszłoby do ponownego skokowego wzrostu inflacji CPI wyraźnie powyżej 9% r/r. Przy istotnym problemie politycznym, jakim jest podwyższony poziom inflacji, w szczególności w podstawowych kategoriach koszyka inflacyjnego (żywność, opłaty związane z mieszkaniem) sądzimy, że rząd zdecyduje się na wydłużenie obowiązywania tarczy, aby nie dopuścić do ponownego wzrostu inflacji. Ponadto, wydaje się, że bardziej preferowanym scenariuszem będzie rozłożony w czasie powrót stawek podatku do pierwotnych poziomów” – czytamy dalej.
Według ekonomistów, obowiązujące w styczniu rozwiązania tarczy antyinflacyjnej 1.0, tj. obniżone stawki akcyzy na paliwa oraz obniżone stawki VAT na energię elektryczną oraz gaz, obniżyły wskaźnik inflacji w styczniu o ponad 1,5 pkt. proc.
Biorąc pod uwagę koszty budżetowe oraz siłę oddziaływania na ostateczną cenę detaliczną analitycy BOŚ przyjęli „techniczne” założenie, że latem przywrócona zostanie 5-proc. stawka podatku na żywność, na przełomie III i IV kw. przywrócone zostaną wyższe stawki podatku na paliwa, z kolei w przypadku nośników energii, obniżone stawki podatków zostaną utrzymane przynajmniej do końca bieżącego roku.
„Przy tak skomplikowanym się scenariuszu inflacyjnym (niespotykania skala presji surowcowej, globalnych problemów podażowych oraz zmian podatkowych) należy podkreślić bardzo wysokie ryzyko dla prognozy inflacji” – zaznaczyli.
„W bazowym scenariuszu oczekujemy zakończenia bieżącego cyklu podwyżek stóp w II kw. br. na poziomie 3,50%. Bilans ryzyka dla prognozy jest przechylony w kierunku wyższego poziomu stóp (ryzyka dla prognozowanej ścieżki inflacji w najbliższych miesiącach)” – czytamy dalej w kwartalniku.
RPP podwyższyła w lutym stopy procentowe o 50 pb – do 2,75% w przypadku stopy referencyjnej. Była to piąta podwyżka z rzędu – RPP podnosiła stopy w każdym miesiącu od października ub.r.
Źródło: ISBnews