Większość członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) oceniła podczas lutowego posiedzenia, że inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP w najbliższych kwartałach, wynika z „minutes”.
„Większość członków Rady oceniła, że w najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, a także wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych. Jednocześnie podwyższona pozostanie prawdopodobnie także inflacja bazowa. Odmrożenie cen energii w II połowie 2025 r. może przyczynić się do przedłużenia okresu pozostawania inflacji powyżej celu inflacyjnego. W średnim okresie – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP oraz w warunkach oczekiwanego stopniowego obniżania się dynamiki płac – inflacja powinna powrócić do celu NBP. Czynnikiem niepewności pozostaje wpływ podwyższonej inflacji na oczekiwania inflacyjne i presję płacową, zwłaszcza wobec spodziewanego ożywienia gospodarczego i niskiego bezrobocia. Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej. W tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada oceniła, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie” – czytamy w „minutes”.
Wskazano, że prognozowany na bieżący rok wysoki deficyt sektora finansów publicznych oraz brak konkretnych rozwiązań zmierzających do zacieśnienia polityki fiskalnej w 2026 r. nie wspierają spadku inflacji.
„Oceniano, że obecny kształt polityki fiskalnej ogranicza przestrzeń dla ewentualnego poluzowania polityki pieniężnej” – czytamy dalej.
Członkowie Rady zwracali uwagę, że bieżąca i prognozowana inflacja jest podbita istotnie powyżej celu inflacyjnego w znacznym stopniu przez czynniki regulacyjne. Towarzyszy temu trwające ożywienie gospodarcze, wysoka dynamika płac przy rekordowo niskim bezrobociu oraz wciąż luźna polityka fiskalna, podano także.
„Członkowie Rady podkreślali, że dostępne prognozy na bieżący rok wskazują na kontynuację ożywienia w krajowej gospodarce” – podano w „minutes”.
Pojawiła się także opinia, że wobec podwyższonej inflacji obecny poziom stóp procentowych NBP jest zbyt niski dla zapewnienia trwałego powrotu inflacji do celu w średnim okresie.
„Członkowie Rady wskazywali, że dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej” – czytamy dalej.
Rada w lutym br. podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 5,75%; stopa lombardowa 6,25%; stopa depozytowa 5,25%; stopa redyskontowa weksli 5,80%; stopa dyskontowa weksli 5,85%.
Źródło: ISBnews