Inflacja konsumencka (CPI) po minięciu dołka w marcu przyspieszy do nieco powyżej 3% r/r na koniec II kw. i znajdzie się w paśmie 4-5% r/r na koniec br., ocenia analityk Erste Group Jakub Cery.
„Miesięczny wzrost cen żywności jest dziś szczególnie interesujący, ponieważ odzwierciedla wpływ zniesienia zerowego podatku VAT na niektóre ceny żywności. W związku z tym żywność była o 2,1% droższa niż w marcu i spodziewamy się, że miesięczny wzrost cen żywności utrzyma się w maju. Ceny benzyny i oleju napędowego również wzrosły o 2,1% od marca, ale wynika to z globalnych trendów cen ropy. Patrząc w przyszłość, spodziewamy się, że tempo wzrostu cen wzrośnie nieco powyżej 3% do końca drugiego kwartału, podczas gdy do końca roku inflacja może wynieść od 4 do 5%” – czytamy w komentarzu do danych GUS o inflacji w kwietniu br.
Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 2,4% w ujęciu rocznym w kwietniu 2024 r., według wstępnych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1%.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,9% r/r, ceny nośników energii odnotowały spadek o 2,3%; ceny paliw do prywatnych środków transportu – spadek o 1,2%.
W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,1%, ceny nośników energii odnotowały spadek o 0,2%; ceny paliw do prywatnych środków transportu – wzrost o 2,1%.
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,6% w marcu 2024 r. w ujęciu rocznym wobec 5,4% r/r w lutym 2023 r.
Źródło: ISBnews