Jeżeli na poziomie Unii Europejskiej nie wypracujemy rozwiązań w sprawie podatku od ponadwymiarowych zysków w ciągu 2-3 miesięcy, to będziemy musieli szukać rozwiązań krajowych, zapowiedział rzecznik rządu Piotr Muller.
„W tej chwili dyskutujemy na poziomie całej Unii Europejskiej nad pewnymi regulacjami. […] Jeżeli takie satysfakcjonujące nas rozwiązania na poziomie ogólnoeuropejskim nie będą przyjęte, to faktycznie rozważamy wprowadzenie ich na poziomie krajowym” – powiedział Muller w Radiu dla Ciebie.
„My szukamy też rozwiązań europejskich dlatego, aby nasze spółki nie traciły na konkurencyjności, dlatego trochę czekamy jeszcze na Unię Europejską, natomiast jeżeli to się w ciągu 2-3 miesięcy nie stanie, to oczywiście będziemy musieli szukać rozwiązań krajowych” – dodał.
W lipcu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd może wprowadzić nowy podatek od zysków nadzwyczajnych, który miałby objąć spółki gazowe i energetyczne.
Podatek od nadzwyczajnych zysków, wprowadziły m.in. Włochy (opodatkowując dodatkowe zyski spółek energetycznych – początkowo 10%, a obecnie – 25%, jeśli są one o co najmniej 10% wyższe niż w tym samym okresie poprzedniego roku i wynoszą ponad 5 mln euro) i Węgry (dodatkowy podatek będzie pobierany w 2022 r i 2023 r. od dodatkowych zysków spółek energetycznych i banków), prace trwają w Wielkiej Brytanii (ma być pobierany na poziomie 25% od nadmiarowych zysków spółek energetycznych). Wprowadzenie takiego podatku rozważają również Stany Zjednoczone, prowadzone są także dyskusje w Niemczech.
Źródło: ISBnews