Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu uzasadnionej opinii do Polski ze względu na brak wdrożenia do prawa krajowego unijnej dyrektywy dotyczącej naprawy oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (tzw. BRRD II), poinformowała Komisja. Oprócz Polski Komisja skierowała uzasadnioną opinię do ośmiu innych państw.
„Dyrektywa ta wdraża standard całkowitej zdolności do pokrycia strat (TLAC) dla banków o znaczeniu systemowym przyjęty przez Radę Stabilności Finansowej i udoskonala zastosowanie minimalnego wymogu w zakresie funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowalnych (MREL) w odniesieniu do wszystkich banków” – czytamy w komunikacie.
Komisja podkreśla, że nowe przepisy lepiej gwarantują stworzenie przez banki solidnej i wystarczającej zdolności do pokrycia strat i dokapitalizowania, tak aby w przypadku upadłości banku straty były ponoszone przez akcjonariuszy i wierzycieli banków, a nie finansowane z pieniędzy podatników.
Przyczynia się to do zwiększenia odporności europejskiego systemu bankowego, a także do utrzymania stabilności finansowej oraz zwiększenia zaufania do rynku. Dyrektywa BRRD II zapewnia również, aby inwestorzy indywidualni nie inwestowali nadmiernie w instrumenty dłużne (takie jak obligacje), które kwalifikują się do minimalnego wymogu w zakresie funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowalnych, a zatem zostaną wykorzystane w pierwszej kolejności do pokrycia strat banku, zaznaczyła Komisja.
Państwa członkowskie miały dokonać transpozycji tej dyrektywy i powiadomić Komisję o krajowych środków transpozycji do 28 grudnia 2020 r. W lutym 2021 r.
Komisja skierowała wezwanie także do: Belgii, Czech, Włoch, Litwy, Łotwy, Holandii, Portugalii i Rumunii.
Komisja wezwała zainteresowane państwa członkowskie do zgłoszenia środków pełnej transpozycji. Ze względu na brak zawiadomienia o środkach transpozycji Komisja postanowiła kontynuować postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, przesyłając wspomnianym państwom uzasadnione opinie, podano także.
Państwa mają dwa miesiące na podjęcie niezbędnych działań w celu transpozycji BRRD II, w przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Źródło: ISBnews