Komisja Europejska przyjęła pierwszy plan strategiczny dla programu „Horyzont Europa” w zakresie badań naukowych i innowacji o wartości 95,5 mld euro (w cenach bieżących), poinformowała Komisja. Plan ten zakłada, że działania w ramach programu mają przyczyniać się do realizacji priorytetów UE, w tym m.in. neutralności klimatycznej i cyfryzacji. Dotyczy najbliższych czterech lat.
„Plan ten zapewnia ramy dla najwyższej jakości badań naukowych i innowacji opartych na doskonałości, które będą realizowane za pośrednictwem programu prac programu 'Horyzont Europa’. Dzięki temu strategicznemu ukierunkowaniu zapewniamy, by inwestycje w badania naukowe i innowacje przyczyniły się do procesu odbudowy opartego na dwojakiej transformacji – ekologicznej i cyfrowej, odporności i otwartej strategicznej autonomii” – powiedziała wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Margrethe Vestager, cytowana w komunikacie.
W planie strategicznym określono cztery strategiczne kierunki inwestycji w badania naukowe i innowacje w ramach programu „Horyzont Europa” na najbliższe cztery lata:
- promowanie otwartej strategicznej autonomii poprzez kierowanie rozwojem kluczowych cyfrowych, wspomagających i powstających technologii, sektorów i łańcuchów wartości;
- odbudowa ekosystemów i różnorodności biologicznej w Europie oraz zrównoważone gospodarowanie zasobami naturalnymi;
- uczynienie z Europy pierwszej cyfrowej gospodarki o obiegu zamkniętym, neutralnej dla klimatu i zrównoważonej;
- tworzenie bardziej odpornego, integracyjnego i demokratycznego społeczeństwa europejskiego.
Współpraca międzynarodowa stanowi podstawę wszystkich czterech kierunków działania, ponieważ ma zasadnicze znaczenie dla sprostania wielu globalnym wyzwaniom, podano także.
W planie strategicznym określono również współfinansowane i współprogramowane partnerstwa, które mają być wspierane w ramach programu „Horyzont Europa”. Mają one objąć takie obszary, jak: energia, transport, różnorodność biologiczna, zdrowie, żywność oraz obieg zamknięty, uzupełnią zinstytucjonalizowane partnerstwa (m.in. innowacje w dziedzinie zdrowia, technologie cyfrowe, partnerstwo na rzecz czystego wodoru, ekologiczne lotnictwo, przedsięwzięcia kolejowe, system zarządzania ruchem lotniczym czy meteorologia)
Stosując szeroki wachlarz instrumentów w różnych dyscyplinach i obszarach polityki, misje UE będą zajmować się złożonymi kwestiami za pomocą projektów badawczych, środków z zakresu polityki, a nawet inicjatyw ustawodawczych, podała Komisja.
Priorytety określone w planie strategicznym będą realizowane za pośrednictwem programu prac programu „Horyzont Europa”. Określono w nim możliwości finansowania działań w zakresie badań naukowych i innowacji poprzez tematyczne zaproszenia do składania wniosków i tematy. Pierwsze zaproszenia do składania wniosków zostaną ogłoszone wiosną 2021 r.
Źródło: ISBnews