Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o wszczęciu przeciwko Polsce postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego z powodu poważnych obaw związanych z funkcjonowaniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego i jego ostatnim orzecznictwem, poinformowała Komisja. Chodzi przede wszystkim o orzeczenie TK z lipca br., kiedy to TK uznał, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakładając na Polską jako państwo członkowskie Unii Europejskiej środki tymczasowe odnoszące się do ustroju i właściwości polskich sądów oraz trybu postępowania przed polskimi sądami, działa poza granicami upoważnień traktatowych.
KE skierowała w tej sprawie uzasadniony wniosek w tej sprawie.
Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniach z 14 lipca 2021 r. i 7 października 2021 r. uznał postanowienia traktatów unijnych za niezgodne z Konstytucją RP, wyraźnie kwestionując prymat prawa unijnego. Polska ma dwa miesiące na odpowiedź na wezwanie do usunięcia uchybienia.
„Komisja uważa, że te orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego naruszają ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa unijnego oraz moc wiążącą orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W szczególności w lipcowym orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny odmówił wiążącej mocy prawnej wszelkich zarządzeń Trybunału Sprawiedliwości wydanych na podstawie art. 279 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej w celu zagwarantowania skutecznej kontroli sądowej przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą” – czytamy w komunikacie.
W październikowym orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny naruszył swoje obowiązki wynikające z prawa unijnego, uznając za niekonstytucyjną – a tym wywołującą skutków prawnych w polskim porządku prawnym – dokonaną przez Trybunał Sprawiedliwości wykładnię art. 19 ust. 1 Traktatu Unii Europejskiej, zgodnie z którą sąd krajowy może wezwać zbadanie legalności procedury powołania sędziego i stwierdzenie nieprawidłowości w procesie powoływania w celu sprawdzenia, czy sędzia lub sąd, w którym sędzia orzeka, spełnia wymogi art. 19 ust. 1 TUE, podano także.
Ponadto Komisja uważa, że orzeczenia te naruszają art. 19 ust. 1 TUE, który gwarantuje prawo do skutecznej ochrony sądowej, nadając mu nadmiernie restrykcyjną wykładnię. Tym samym – w ocenie KE – pozbawia osoby fizyczne przed polskimi sądami pełnych gwarancji przewidzianych w tym przepisie.
„Komisja ma poważne wątpliwości co do niezawisłości i bezstronności Trybunału Konstytucyjnego i uważa, że nie spełnia on już wymogów sądu ustanowionego wcześniej ustawą, czego wymaga art. 19 ust. 1 TUE” – czytamy także.
Jak również podkreśliła Komisja w swoim uzasadnionym wniosku na podstawie art. 7 ust. w roku 2015 nastąpiło naruszenie podstawowych zasad stanowiących integralną część tworzenia i funkcjonowania systemu kontroli konstytucyjności w Polsce.
Według Komisji „waga tego naruszenia rodzi uzasadnione wątpliwości […] co do niezawisłości i bezstronności sędziów. Świadczą o tym również inne nieprawidłowości i uchybienia, takie jak wybór prezesa i wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego, które wzbudziły poważne obawy co do bezstronności sędziów Trybunału Konstytucyjnego przy rozpatrywaniu poszczególnych spraw”.
Źródło: ISBnews