Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Uni Europejskiej (TSUE) sprawy przeciwko Polsce w związku z brakiem transpozycji i brakiem zawiadomienia o krajowych środkach transponujących do prawa krajowego dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (tzw. dyrektywa o sygnalistach).
„Dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do zapewnienia sygnalistom działającym w sektorze publicznym i prywatnym skutecznych kanałów poufnego zgłaszania naruszeń przepisów UE i utworzenia solidnego systemu ochrony przed działaniami odwetowymi. Ma to zastosowanie zarówno wewnętrzne (w organizacji), jak i zewnętrzne (zgłaszanie właściwemu organowi publicznemu)” – podano w komunikacie.
Państwa członkowskie miały przetransponować środki niezbędne do wykonania dyrektywy do grudnia 2021 r.
Komisja wskazała, że „dyrektywa odgrywa kluczową rolę w egzekwowaniu prawa Unii w szeregu ważnych obszarów polityki, w których naruszenia prawa Unii mogą szkodzić interesowi publicznemu – od ochrony środowiska, zamówień publicznych, usług finansowych, bezpieczeństwa jądrowego i bezpieczeństwa produktów po ochronę interesów finansowych Unii”.
Oprócz Polski, Komisja pozwała Czechy, Niemcy, Estonię, Hiszpanię, Włochy, Luksemburg oraz Węgry.
Dyrektywa w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii obowiązuje od grudnia 2019 r.
Źródło: ISBnews