Komisja Europejska przyjęła wniosek ustawodawczy w sprawie działania na rzecz spójności na rzecz uchodźców w Europie (CARE), który umożliwia państwom członkowskim i regionom udzielanie pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych osobom uciekającym przed rosyjską inwazją na Ukrainę, podała Komisja.
Ponadto pulę środków na 2022 r. w wysokości 10 mld euro na pomoc w odbudowie spójności i terytoriach Europy („REACT-UE”) można również wykorzystać na zaspokojenie tych nowych potrzeb w ramach ogólnego celu naprawy po pandemii, podano także.
„Dzisiejsze propozycje ułatwią i przyspieszą mobilizację funduszy spójności, aby pomóc ludziom uciekającym przed wojną na Ukrainie, a także wesprzeć przyjmujące ich państwa członkowskie i regiony frontowe. Ponadto wyjątkowa stawka 100% współfinansowania stosowana w odpowiedzi na pandemię zostanie przedłużona o rok. Zwracam się do Parlamentu Europejskiego i Rady o szybkie rozpatrzenie tego wniosku, aby państwa członkowskie i regiony mogły skorzystać z tych nowych możliwości jak najszybciej” – powiedziała komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira, cytowana w komunikacie.
Państwa członkowskie będą mogły wykorzystywać fundusze spójności, aby wspierać uchodźców w znajdowaniu pracy, rozpoczynaniu lub kontynuowaniu edukacji oraz dostępie do opieki nad dziećmi. Mogą również otrzymać wsparcie w zakresie poradnictwa, szkolenia i pomocy psychologicznej. Finansowanie z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym będzie również kluczowe dla zapewnienia tak potrzebnej żywności i podstawowej pomocy materialnej.
CARE ma ułatwić wsparcie w sytuacjach nadzwyczajnych, by zaspokoić podstawowe potrzeby osób uciekających przed rosyjską inwazją. Potrzeby te obejmują dostęp do usług, takich jak tymczasowe zakwaterowanie, zaopatrzenie w żywność i wodę lub opieka medyczna. CARE może również zwiększyć zdolność państw członkowskich do zaspokajania potrzeb uchodźców poprzez wspieranie np. dodatkowego wyposażenia infrastruktury lub personelu niezbędnego do zaspokojenia potrzeb uchodźców.
Ponadto państwa członkowskie mogą wykorzystać to finansowanie do opracowania dostosowanych do potrzeb rozwiązań w zakresie długoterminowej integracji osób ze środowisk migracyjnych poprzez inwestycje w mieszkalnictwo, edukację, zatrudnienie, zdrowie, włączenie społeczne i opiekę lub inne usługi socjalne.
Wsparcie w ramach polityki spójności uzupełni wsparcie z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (AMIF) i innych źródeł finansowania. Komisja proponuje dziś również przedłużenie okresu wdrażania środków dostępnych dla państw członkowskich w ramach funduszy spraw wewnętrznych na lata 2014-2020, co umożliwiłoby uwolnienie około 420 mln euro w postaci dodatkowego wsparcia, podano także.
CARE wprowadza główne zmiany w zasadach polityki spójności:
- Aby złagodzić krajowe naciski budżetowe, w szczególności ze względu na rozszerzone skutki pandemii COVID-19, możliwość 100% współfinansowania UE na lata 2014-2020 w ramach polityki spójności zostanie przedłużona na rok obrachunkowy 2021-2022;
- Państwa członkowskie i regiony będą miały możliwość wykorzystania środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) lub Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) na wszelkiego rodzaju działania mające na celu wsparcie osób uciekających z Ukrainy. Dzięki tej elastyczności każdy fundusz będzie mógł również wspierać projekty, nawet jeśli byłyby one normalnie finansowane przez drugi fundusz;
- Wydatki państw członkowskich na wszystkie działania pomagające ludziom uciekającym z Ukrainy będą kwalifikować się do wsparcia UE z mocą wsteczną od daty rozpoczęcia rosyjskiej inwazji (24 lutego 2022 r.);
- Sprawozdawczość i modyfikacje programu zostaną uproszczone .
Proponowane zmiany rozporządzenia wymagają przyjęcia przez Parlament Europejski i Radę.
Źródło: ISBnews