Komisja Europejska podjęła decyzję o przesłaniu uzasadnionej opinii do Polski w związku z niezapewnieniem odpowiedniej ochrony siedlisk i gatunków będących przedmiotem zainteresowania UE poprzez wyznaczenie obszarów ochrony przyrody (Natura 2000), wskazała KE.
Zgodnie z dyrektywą siedliskową (dyrektywa 92/43/EWG) i dyrektywą ptasią (dyrektywa 2009/147/WE) państwa członkowskie zgodziły się na rozwój spójnej europejskiej sieci Natura 2000, proponując Komisji odpowiednie obszary o znaczeniu dla Wspólnoty.
Komisja wysłała Polsce pismo z formalnym zawiadomieniem w lipcu 2019 r. z powodu braku zaproponowania wszystkich obszarów, które powinny być zgodne z warunkami prawnymi i naukowymi. Ponadto niektóre z zaproponowanych obszarów nie obejmowały w odpowiedni sposób różnych typów siedlisk i gatunków wymagających ochrony.
Jednocześnie Komisja zidentyfikowała również istotne luki w kompletności i jakości danych dotyczących obszarów chronionych. Pomimo postępu, Polska nadal nie zajęła się wszystkimi zidentyfikowanymi niedociągnięciami, a naruszenie zobowiązań wynikających z prawa UE dotyczącego przyrody utrzymuje się, zaznaczyła Komisja.
W związku z tym Komisja podjęła decyzję o wydaniu uzasadnionej opinii Polsce, która ma teraz dwa miesiące na odpowiedź i podjęcie niezbędnych środków. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Źródło: ISBnews