Komisja Europejska zatwierdziła dziś pozytywną wstępną ocenę wniosku Polski o płatność drugiej i trzeciej transzy w wysokości 9,4 mld euro (5,3 mld euro w formie pożyczek i 4,1 mld euro w formie dotacji) (po odliczeniu zaliczek) w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności, podała Komisja.
„Po dokonaniu oceny wniosku o płatność złożonego 13 września 2024 r. Komisja wstępnie stwierdziła, że Polska w sposób zadowalający zrealizowała 38 kamieni milowych i trzy cele określone w decyzji wykonawczej Rady w stosunku do drugiej i trzeciej raty” – czytamy w komunikacie.
Osiem inwestycji i 20 reform doprowadzi do pozytywnych zmian dla obywateli i przedsiębiorstw w obszarach opieki zdrowotnej, cyfryzacji, planowania przestrzennego i rynku pracy. Wśród uwzględnionych obszarów znajdują się również efektywność energetyczna, jakość powietrza i czysta mobilność, podała Komisja.
Główne środki w tym wniosku o płatność obejmują:
– Przyspieszenie wdrażania odnawialnych źródeł energii: Już na początku 2023 r. Polska osiągnęła cel 23 GW mocy wiatrowej i fotowoltaicznej na lądzie, co odzwierciedla istotny postęp w zakresie wdrażania odnawialnych źródeł energii. Było to możliwe w dużej mierze dzięki zestawowi reform zawartych w planie odbudowy, oceniła Komisja. Dotyczy to zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii i ustawie o energetyce, które ułatwiły tworzenie i funkcjonowanie obywatelskich społeczności energetycznych, spółdzielni i klastrów energetycznych. Dostarczono również planowanie aukcji odnawialnych źródeł energii.
– Poprawa jakości opieki onkologicznej w całej Polsce: Polska przyjęła ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, wprowadzającą nowe ramy zarządzania opieką onkologiczną, z koordynatorami, którzy wspierają poszczególnych pacjentów onkologicznych w całym procesie leczenia. Ponadto nowe ramy zapewniają, że każdy pacjent otrzymuje opiekę onkologiczną opartą na tych samych standardach diagnostycznych i terapeutycznych, niezależnie od miejsca zamieszkania w Polsce.
Komisja przesłała teraz swoją wstępną ocenę realizacji przez Polskę kamieni milowych i celów wymaganych dla tej płatności do Komitetu Ekonomiczno-Finansowego (EFC), który ma cztery tygodnie na wydanie swojej opinii. Płatność na rzecz Polski może nastąpić po wydaniu opinii przez EFC i przyjęciu decyzji o płatności przez Komisję.
Polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO) obejmuje szeroki zakres środków inwestycyjnych i reform. Plan zostanie sfinansowany kwotą 59,8 mld euro, z czego 34,5 mld euro w postaci pożyczek i 25,3 mld euro w postaci dotacji.
Źródło: ISBnews