Komisja Europejska wystosowała specjalne wezwanie w ramach Instrumentu Wsparcia Technicznego (TSI), aby wesprzeć państwa członkowskie przyjmujące uchodźców z Ukrainy po inwazji Rosji na ten kraj, poinformowała Komisja. Wsparcie może także przyznawane ze względu na rezygnację z paliw kopalnych pochodzących z Rosji.
Wnioski dotyczące wsparcia uchodźców można składać do 8 kwietnia br., a te związane z uniezależnieniem się od paliw kopalnych i inwestycjami w zielone technologie – do 24 marca br.
„Instrument Wsparcia Technicznego to elastyczny instrument, który można dostosować do różnych okoliczności politycznych. Teraz umożliwi pomoc państwom członkowskim w przyjmowaniu i integrowaniu ludzi uciekających przed wojną na Ukrainie oraz zmniejszaniu zależności tych państw od paliw kopalnych, w tym pochodzących z Rosji, poprzez inwestycje w czyste źródła energii i energooszczędne technologie” – powiedziała komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira, cytowana w komunikacie.
W odpowiedzi na to wezwanie państwa członkowskie mogą skierować do Komisji wnioski o wsparcie techniczne w następujących obszarach:
– budowanie zdolności instytucjonalnych i operacyjnych do przyjmowania osób uciekających przed wojną na Ukrainie (obejmuje pomoc władzom krajowym w dostosowaniu i przyspieszeniu dostępu do podstawowych usług, takich jak mieszkalnictwo, edukacja, opieka zdrowotna, miejsca pracy, w ramach programu ochrony tymczasowej) – wnioski można składać do 8 kwietnia 2022 r.
– wzmocnienie integracji społecznej i gospodarczej uchodźców z Ukrainy (dostęp do rynku pracy, wsparcie państw członkowskich w ustanowieniu znormalizowanego mechanizmu uznawania kwalifikacji akademickich uchodźców.) – wnioski do 8 kwietnia 2022 r.
– optymalizacja wykorzystania dostępnych funduszy unijnych na zapewnienie zakwaterowania rodzinom lub dzieciom bez opieki – wnioski do 8 kwietnia 2022 r.
– zerwanie z uzależnieniem państw członkowskich od paliw kopalnych z Rosji (wspieranie dywersyfikacji dostaw energii, przyspieszy przejście na energię odnawialną i poprawi efektywność energetyczną) – wnioski do 24 marca 2022 r.
Państwa członkowskie mogą przesłać wnioski do Komisji za pośrednictwem swojego organu koordynującego. W przypadku zatwierdzenia wniosku Komisja może udzielić wsparcia.
TSI jest głównym instrumentem Komisji służącym do zapewniania wsparcia technicznego reform w UE na wniosek władz krajowych. Stanowi część wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 oraz planu naprawy gospodarczej dla Europy.
Źródło: ISBnews