Komisja Europejska apeluje o pełne zastosowanie się Polski do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ws. nadleśnictwa Białowieża, a w szczególności o uchylenie i zastąpienie aneksu do planu urządzenia lasu dla nadleśnictwa Białowieża, wprowadzonego w 2016 roku, poinformowała Komisja.
W wyroku z 17 kwietnia 2018 r. Trybunał uznał, że Polsce nie dopilnowała, aby plan urządzenia lasu dla nadleśnictwa Białowieża nie wpływał negatywnie na integralność obszarów Natura 2000. Zdaniem Trybunału Polska nie podjęła działań wynikających z tzw. dyrektywy siedliskowej (dyrektywa 92/43/EWG) i ptasiej (2009/147/WE), których celem jest zapobieżenie pogorszeniu się stanu siedlisk i niepokojeniu gatunków, a także ochrona chronionych gatunków ptaków.
„Polska nadal nie zastosowała się w pełni do orzeczenia. Co najważniejsze, Polska nie uchyliła i nie zastąpiła aneksu do planu urządzenia lasu dla nadleśnictwa Białowieża, wprowadzonego w 2016 r. działaniami, które pozwoliłyby zachować integralność obszaru, zapewnić ochronę i ochronę gatunków i siedlisk” – czytamy w komunikacie.
W ocenie Komisji, działania planowane przez Polskę nie są zgodne z dyrektywami ani z orzeczeniem Trybunału.
„Pomimo spotkań i wymian na szczeblu technicznym, podczas których Komisja wyraziła swoje obawy i doradzała w zakresie prawidłowego wykonania wyroku, sytuacja w Polsce nie uległa zmianie” – zaznaczyła Komisja.
„W związku z tym Komisja zwraca się dziś do Polski w wezwaniu do usunięcia uchybienia o podjęcie wszelkich niezbędnych środków w celu zaradzenia tej sytuacji” – podsumowała KE.
Polska ma dwa miesiące na ustosunkowanie się do zastrzeżeń zgłoszonych przez Komisję. W przeciwnym razie Komisja może skierować sprawę z powrotem do Trybunału Sprawiedliwości UE, proponując odpowiednie sankcje finansowe.
Źródło: ISBnews