Komisja Europejska zaakceptowała wniosek Ministerstwa Finansów o wsparcie przy opracowaniu Krajowej Strategii Edukacji Finansowej, podał resort. Wniosek został złożony w ramach Instrumentu Wsparcia Technicznego.
„Edukacja finansowa dostarcza przede wszystkim wiedzę na temat finansów, tak potrzebną w codziennym życiu, ale również kształtuje umiejętności związane z funkcjonowaniem na rynku finansowym. Dlatego tak duży nacisk resort finansów kładzie na wzmocnienie roli i znaczenia edukacji finansowej” – powiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie.
Ministerstwo podało, że od wielu lat pojawiają się głosy mówiące o konieczności opracowania Krajowej Strategii Edukacji Finansowej, która wskaże najważniejsze kierunki edukacji finansowej i przyczyni się do wzrostu kompetencji finansowych Polaków.
„W międzynarodowym badaniu OECD z 2015 r. określającym poziom kompetencji finansowych osób dorosłych, Polska zajęła ostatnie, 29. miejsce. W ostatniej edycji tego badania z 2020 r., Polska była już na 8. miejscu na 26 badanych krajów. Z ubiegłorocznego badania OECD wynika, że Polacy posiadają zdecydowanie większą niż w 2015 r. wiedzę z zakresu finansów i bardziej świadomie korzystają z usług finansowych, ale ciągle mało myślą o swojej przyszłości finansowej, zbyt mało oszczędzają długoterminowo” – czytamy dalej.
W prace zaangażowane było 9 instytucji wchodzących w skład Rady Edukacji Finansowej tj. Ministerstwo Edukacji i Nauki, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, Narodowy Bank Polski, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Rzecznik Finansowy i Ministerstwo Finansów.
Instytucje te będą również zaangażowane w prace nad realizacją projektu, podano również.
Źródło: ISBnews