Komisja Europejska przyjęła wytyczne dotyczące polityki fiskalnej, zalecając państwom członkowskim m.in., by unikały przedwczesnego wycofania wsparcia fiskalnego dla swoich gospodarek, a także uwzględniały siłę ożywienia i reguły stabilności fiskalnej w średnim okresie, podała Komisja.
Podkreśliła, że zdecydowana i szybka reakcja państw członkowskich na pandemię sprawiła, iż za pomocą środków fiskalnych i płynnościowych spadek PKB na terenie Unii został ograniczony o 4,5 pkt proc. Przypomniała, że było to możliwe dzięki uruchomieniu w marcu 2020 r. ogólnej klauzuli korekcyjnej Paktu Stabilności i Wzrostu. Decyzja w sprawie ewentualnego utrzymania tej klauzuli na kolejny rok lub o rezygnacji z niej nastąpi po całościowej ocenie gospodarki. Pod koniec maja 2021 r. Komisja zaproponuje państwom członkowskim wytyczne dotyczące polityki budżetowej w ramach prognozy wiosennej.
„Państwa członkowskie powinny unikać przedwczesnego wycofywania wsparcia fiskalnego dla swoich gospodarek. Ryzyko wczesnego wycofania jest wyższe niż ryzyko związane z utrzymywaniem środków wsparcia przez zbyt długi czas. Polityka fiskalna powinna również uwzględniać siłę ożywienia i względy stabilności fiskalnej w średnim okresie. […] Powinna jak najlepiej wykorzystywać instrument naprawy i odporności” – czytamy w komunikacie.
„Gdy zagrożenie dla zdrowia zmniejszy się, środki wsparcia fiskalnego powinny przekształcić się z pomocy doraźnej w środki wspierające odporne i trwałe ożywienie. Niezwykle ważne jest, aby środki pozostały dobrze ukierunkowane i skuteczne, a ich wycofywanie następowało stopniowo” – czytamy także.
Zdaniem Komisji, państwa, zapewniając wsparcie dla gospodarki dotkniętej pandemią powinny unikać trwałego obciążenia dla finansów publicznych.
W perspektywie stopniowej normalizacji aktywności gospodarczej w drugiej połowie 2021 r. polityki fiskalne państw członkowskich powinny ulec większemu zróżnicowaniu w 2022 r., podkreślono.
Komisja przypomniała, że wsparcie dla gospodarek państw członkowskich w związku z pandemią koronawirusa w roku 2020 wyniosło ok. 8% PKB państw unijnych. Według szacunków, w tym roku wyniesie około 2,6% PKB i około 0,6% PKB w 2022 r.
Jak podał wcześniej Eurostat, w 2020 r. spadek PKB w strefie euro wyniósł 6,8%, a w całej Unii Europejskiej sięgnął 6,4%.
Źródło: ISBnews