Komisja Europejska zaproponowała reformę unii celnej i wprowadzenie nowego Urzędu UE ds. celnych, który ma nadzorować unijne centrum danych celnych obejmujące przesyłki elektroniczne od roku 2028 i pozostałe przesyłki na zasadzie dobrowolności od 2032 r., a obowiązkowo od 2038 r., podała Komisja.
„Ogłoszona właśnie reforma jest odpowiedzią na presję, pod jaką działają dziś unijne służby celne, w tym na ogromny wzrost wolumenu handlu, zwłaszcza elektronicznego, szybko rosnącą liczbę norm UE, które należy sprawdzać na granicy, oraz na zmieniające się geopolityczne realia i kryzysy” – czytamy w komunikacie.
Reforma upraszcza i racjonalizuje obowiązki sprawozdawcze spoczywające na przedsiębiorcach, na przykład dzięki ograniczeniu czasu potrzebnego na przeprowadzenie procesów przywozowych, podano także.
Planowane jest wprowadzenie pojedynczego unijnego interfejsu, który ma gromadzić dane na temat handlu i przesyłek.
Nowy Urząd UE ds. celnych ma nadzorować unijne centrum danych celnych, siłę napędową nowego systemu. Z czasem centrum danych ma zastąpić obecną celną infrastrukturę informatyczną w państwach członkowskich UE, co – jak wynika z wyliczeń KE – pozwoli im zaoszczędzić nawet 2 mld euro rocznie na kosztach operacyjnych.
Zgodnie z przedstawionymi wnioskami legislacyjnymi, w 2028 r. centrum danych zostanie otwarte dla przesyłek w handlu elektronicznym, a od 2032 r. będzie dostępne dla pozostałych importerów na zasadzie dobrowolności. Obowiązek taki ma powstać od 2038 r. Jednocześnie reforma znosi obecnie obowiązujący przepis, zgodnie z którym towary o wartości poniżej 150 euro są zwolnione z cła.
Jeśli chodzi o obowiązki przedsiębiorstw, przy przekazywaniu informacji celnych wystarczy, że będą kontaktować się z jednym portalem, a dla przesyłek wysyłanych wielokrotnie będą musiały przekazywać dane tylko raz, wyjaśniono.
Przedsiębiorcy „Trust & Check” (zaufanie i kontrola) będą również mogli rozliczać cały przywóz z organami celnymi państwa członkowskiego, w którym mają siedzibę, bez względu na to, gdzie towary są wprowadzane na obszar UE.
O ewentualnym rozszerzeniu tej opcji na wszystkich przedsiębiorców zdecyduje przegląd w 2035 r., w związku z przewidywanym obowiązkowym stosowaniem centrum od 2038 r.
KE oczekuje, że nowy, dostosowany do potrzeb system handlu elektronicznego przyniesie dodatkowe dochody z ceł w wysokości 1 mld euro rocznie.
Źródło: ISBnews