Komisja Europejska dokonała oceny kryteriów politycznych, ekonomicznych oraz zdolności Ukrainy i Mołdawii do przyjęcia zobowiązań wynikających z członkostwa w UE i zaleciła Radzie Europejskiej przyznanie tym krajom statusu kraju kandydującego do UE, podała Komisja. Ponadto w przypadku Gruzji Komisja stwierdziła, że status kandydata powinien zostać jej przyznany po zrealizowaniu szeregu priorytetów.
„Komisja Europejska stwierdziła, że Ukraina jest ogólnie bardzo zaawansowana w osiąganiu stabilności instytucji gwarantujących demokrację, praworządność, prawa człowieka oraz poszanowanie i ochronę mniejszości; kontynuuje dobre wyniki makroekonomiczne, wykazując się godną uwagi odpornością i stabilnością makroekonomiczną i finansową, jednocześnie musi kontynuować ambitne strukturalne reformy gospodarcze; oraz stopniowo zbliża się do istotnych elementów dorobku prawnego UE w wielu dziedzinach” – czytamy w komunikacie.
„Na tej podstawie Komisja zaleca, aby Ukraina uzyskała perspektywę członkostwa w Unii Europejskiej. Należy przyznać jej status kraju kandydującego, pod warunkiem podjęcia działań w wielu dziedzinach” – czytamy dalej.
Jeśli chodzi o Mołdawię, Komisja Europejska stwierdziła, że kraj ten dysponuje solidnymi podstawami do osiągnięcia stabilności instytucji gwarantujących demokrację, praworządność, prawa człowieka oraz poszanowanie i ochronę mniejszości; polityka makroekonomiczna jest dość solidna; poczyniono postępy we wzmacnianiu sektora finansowego i otoczenia biznesowego, jednak kluczowe reformy gospodarcze pozostają do przeprowadzenia; kraj ten stworzył solidne podstawy do dalszego dostosowania do dorobku prawnego UE.
„Na tej podstawie Komisja zaleca, aby Mołdawia uzyskała perspektywę członkostwa w Unii Europejskiej. Należy przyznać jej status kraju kandydującego, pod warunkiem podjęcia działań w wielu dziedzinach” – napisano w komunikacie.
Komisja oceniła też, że Gruzja posiada podstawy do osiągnięcia stabilności instytucji gwarantujących demokrację, praworządność, prawa człowieka oraz poszanowanie i ochronę mniejszości, „nawet jeśli ostatnie wydarzenia osłabiły postępy kraju”.
„Kraj ten osiągnął wysoki stopień stabilności makroekonomicznej i ma dobre wyniki w zakresie polityki gospodarczej oraz sprzyjające otoczenie biznesowe, ale konieczne są dalsze reformy w celu poprawy funkcjonowania gospodarki rynkowej; ogólnie rzecz biorąc, Gruzja stworzyła solidne podstawy do dalszego dostosowania do dorobku prawnego UE” – czytamy w materiale.
Na tej podstawie Komisja zaleciła, aby Gruzja uzyskała perspektywę członkostwa w Unii Europejskiej. Status kandydata powinien zostać jej przyznany po zrealizowaniu szeregu priorytetów, zaznaczono.
„Ukraina, Mołdawia i Gruzja podzielają silne i uzasadnione dążenia do przystąpienia do Unii Europejskiej. Dziś wysyłamy im wyraźny sygnał poparcia dla ich aspiracji, nawet w obliczu trudnych okoliczności. Czynimy to, stojąc twardo na gruncie naszych europejskich wartości i standardów, wyznaczając drogę, którą muszą podążać, aby przystąpić do UE. Opinie Komisji wyznaczają punkt zwrotny w naszych stosunkach. Jest to historyczny dzień dla mieszkańców Ukrainy, Mołdawii i Gruzji. Potwierdzamy, że należą one, w odpowiednim czasie, do Unii Europejskiej. Kolejne kroki leżą teraz w rękach naszych państw członkowskich” – skomentowała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, cytowana w komunikacie.
Wnioski o członkostwo w UE złożone przez Ukrainę, Gruzję i Mołdawię w świetle opinii Komisji zostaną omówione na kolejnym posiedzeniu Rady Europejskiej w dniach 23 i 24 czerwca. W międzyczasie UE podtrzymuje swoje zobowiązanie do dalszego zacieśniania więzi i pogłębiania partnerstwa, aby wspierać Ukrainę, Mołdawię i Gruzję, zgodnie z układami o stowarzyszeniu oraz pogłębionymi i kompleksowymi strefami wolnego handlu, podsumowano w informacji.
Źródło: ISBnews