Komisja Europejska zatwierdziła projekt stanowiący przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI), mający na celu wsparcie badań, rozwoju i pierwszego przemysłowego wdrożenia zaawansowanych technologii przetwarzania w chmurze, podała Komisja. Na projekt, w którym uczestniczą także trzy polskie firmy z budżetu państw członkowskich ma trafić 1,2 mld euro oraz 1,4 mld euro w ramach inwestycji prywatnych.
Projekt o nazwie IPCEI Next Generation Cloud Infrastructure and Services (IPCEI CIS) został wspólnie zgłoszony przez siedem państw członkowskich: Francję, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandię, Polskę i Hiszpanię.
„Państwa członkowskie zapewnią do 1,2 mld euro w ramach finansowania publicznego, co ma odblokować dodatkowe 1,4 mld euro w postaci inwestycji prywatnych. W ramach IPCEI 19 przedsiębiorstw, w tym małe i średnie przedsiębiorstwa, zrealizuje 19 wysoce innowacyjnych projektów” – czytamy w komunikacie.
W przedsięwzięciu biorą udział: Octawave, Atente Industries oraz CloudFerro.
IPCEI CIS to pierwszy IPCEI w domenie chmury i obliczeń brzegowych. Dotyczy opracowania pierwszego interoperacyjnego i ogólnodostępnego europejskiego ekosystemu przetwarzania danych, kontinuum obejmującego wielu dostawców od chmury do krawędzi. Ma opracować możliwości przetwarzania danych oraz oprogramowanie i narzędzia do udostępniania danych, które umożliwią stowarzyszenie, energooszczędne technologie rozproszonego przetwarzania danych w chmurze.
Uczestniczące przedsiębiorstwa opracują oprogramowanie typu open source, które umożliwi świadczenie usług w czasie rzeczywistym i z niskimi opóźnieniami (tj. kilku milisekund) za pośrednictwem rozproszonych zasobów obliczeniowych znajdujących się blisko użytkownika, zmniejszając w ten sposób potrzebę przesyłania dużych ilości danych do scentralizowanych serwerów w chmurze. Poszczególne projekty obejmują od podstawowej warstwy oprogramowania po aplikacje branżowe.
Fazy badań, rozwoju i pierwszego wdrożenia przemysłowego mają obejmować 2023–2031, a harmonogram ma zależeć od projektu i zaangażowanych przedsiębiorstw. Pierwszego nowatorskiego rezultatu IPCEI – infrastruktury referencyjnej typu open source – można się spodziewać pod koniec 2027 r., podała Komisja.
Źródło: ISBnews