Sejmowa Komisja Finansów Publicznych (KFP) będzie rekomendować Sejmowi przyjęcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług wraz z poprawkami, zakładającymi m.in. wydłużenie obowiązywania obniżonych stawek akcyzy na energię elektryczną do 31 lipca br.
Projekt wraz z poprawkami poparło 32 posłów Komisji, nikt nie był przeciwny, a 13 wstrzymało się od głosu.
W trakcie debaty nad projektem nowelizacji ustawy VAT-owskiej posłowie zgłosili kilka poprawek. Jedna z nich dotyczyła przedłużenia czasowej obniżki stawek podatku akcyzowego na energię elektryczną, zwolnienia od podatku od sprzedaży detalicznej energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe oraz czasowego wyłączenia z opodatkowania od sprzedaży detalicznej – paliw. Przedłużenie obniżonych stawek akcyzy obowiązywałoby do 31 lipca (zgodnie z obecną regulacją do 31 maja br.)
Jak wyjaśniła dyrektor departamentu podatku akcyzowego i podatku od gier w Ministerstwie Finansów Maria Rutka, poprawka przedłuża tzw. pierwszą tarczę antyinflacyjną, dotyczącą obniżenia akcyzy obniżenie dla paliw i wprowadza obniżenie do poziomu unijnego także akcyzy na olej opałowy. Chodzi o okres dwumiesięczny, ponieważ druga tarcza antyinflacyjna działa do 31 lipca.
„Wyrównujemy ten termin, abyśmy mogli na bieżąco reagować i monitorować rynek i również reagować w taki sposób, aby te tarcze były spójne” – powiedziała Rutka na forum Komisji.
Jednocześnie wydłużono także termin obowiązywania przepisów, upoważniających prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta do oceny transakcji, które mogą mieć wpływ na polskie przedsiębiorstwa. Regulacja, wprowadzona początkowo ze względu na pandemię COVID-19, miała obowiązywać do 25 lipca 2022 r., ale ze względu na wojnę na Ukrainie zaproponowano, by obowiązywała przez następne 36 miesięcy.
W trakcie debaty Biuro Legislacyjne Sejmu zwracało uwagę, że poprawki nie mają bezpośredniego związku z procedowanym projektem ustawy VAT-owskiej i nie przeszły pełnego cyklu legislacyjnego (wszystkich czytań), co może budzić zastrzeżenia co prawidłowości techniki legislacyjnej.
Źródło: ISBnews