Eksport spadł o 0,8% r/r do 28,12 mld euro we wrześniu 2024 r. i spadł o 12,7% w ujęciu miesięcznym, wynika z szacunków Krajowej Izby Gospodarczej (KIG). Izba szacuje, eksport w roku 2024 może zmniejszyć się o 0,7% r/r do 332,2 mld euro, a w roku 2025 – wynieść 361,4 mld euro i wzrosnąć o 8,5% r/r.
Wielkość eksportu w październiku będzie ze względów sezonowych wyższa od notowanej we wrześniu, podała Izba.
„Wrzesień to zawsze miesiąc wyraźnego wzrostu aktywności eksportowej (po słabszych miesiącach wakacji, kiedy to część firm produkcyjnych przechodzi doroczne przeglądy ciągów technologicznych). W bieżącym roku nieco mocniej niż zwykle na okres przerw wykorzystywany był sierpień. Stąd wrześniowe odbicie, po głębszym niż zwykle regresie, prezentować powinno się bardzo dobrze. Wzrost aktywności eksportowej we wrześniu to również początek okresu obfitszego zaopatrywania handlu tak na potrzeby wprowadzania kolekcji jesień – zima, ale również przygotowania do wyjątkowo wysokich obrotów w grudniu. Na pokaźne odbicie wskazują tak wyniki przemysłu, jak i obroty w handlu hurtowym. W roku ubiegłym wzrostowy impuls z września był nieco słabszy. W konsekwencji roczna dynamika sprzedaży poprawi się do dodatnich 0,8% we wrześniu po ujemnych -3,3% w sierpniu” – czytamy w raporcie.
„Choć nieco słabiej niż dla lat 2022-2023, to wciąż pozytywnie wspierać będą nasz eksport perturbacje z łańcuchami dostaw. Skłaniać mogą część odbiorców ze starych krajów Unii do utrzymywania zamówień u nieodległych dostawców (w miejsce tych z dalekiego wschodu). Mimo ostatniego osłabienia wciąż mocną (w porównaniu do wieloletniej średniej) pozostaje wycena dolara. To premiuje nasz eksport w stosunku do oferty konkurentów z dalekiego wschodu (kalkulujących ceny swoich wyrobów do dolara). Oczywiście efekt ten jest słabszy niż jeszcze kilka kwartałów temu” – powiedział główny ekonomista KIG Piotr Soroczyński, cytowany w komunikacie.
W roku 2023 sprzedaż eksportowa uległa zwiększeniu o 3,5% r/r do 335,4 mld euro. Według najnowszych szacunków KIG, eksport w roku 2024 może zmniejszyć się do 333,2 mld euro, tj. o 0,7%, a w roku 2025 wynosząc 361,4 mld euro może być wyższy niż rok wcześniej o 8,5%, podano w materiale.
Źródło: ISBnews