Ministerstwo Klimatu kończy przygotowywać nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która zakłada uwzględnienie branży biometanu, a kolejną nowelizację – dotyczącą klastrów – planuje na przyszły rok, poinformował wiceminister Ireneusz Zyska.
„Prowadzimy prace związane z nowelizacją ustawy o wydłużeniu okresu wsparcia dla OZE o 5 lat, jeśli chodzi o system aukcyjny. On będzie obejmował nie tylko branżę fotowoltaiczną i wiatrową, ale także wszystkie inne branże odnawialnej energii. Na ukończeniu jest nowelizacja ustawy o OZE. Planujemy objąć tą regulacją także branżę biogazową. Współpracujemy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem i PKN Orlen w zakresie dużych projektów, chodzi o wykorzystanie biometanu w transporcie” – powiedział Zyska podczas panelu na Ogólnopolskim Szczycie Gospodarczym w Lublinie.
Dodał, że obecny potencjał wytwarzania biometanu w Polsce to ok. 1 mld m3 rocznie, a do 2030 roku może to być nawet 7 mld m3.
„W drugim rzucie, myślę że to będzie na początku przyszłego roku, planujemy nowelizację tej ustawy, której celem będzie, by urynkowić klastry energetyczne, aby stały się trwałym elementem systemu elektroenergetycznego. Chcielibyśmy do 2030 roku mieć w Polsce co najmniej 300 autonomicznych rejonów energetycznych, oczywiście we współpracy z operatorami dystrybucji” – wskazał także wiceminister.
Źródło: ISBnews