Prognoza dla kolejowych przewozów intermodalnych w Polsce zakłada ich wzrost do poziomu ok. 3 mln TEU w 2028-2029 r., wynika z dokumentu „Informacja ministra infrastruktury na temat kierunków rozwoju transportu intermodalnego do 2030 r. z perspektywą do 2040 r.”. Autorzy dokumentu, którego celem jest m.in. stworzenie optymalnych warunków dla integracji międzygałęziowej w polskim transporcie, chcieliby, by został przyjęty do końca br.
„Scenariusze prognostyczne zakładają umiarkowany wzrost do ok. 3 mln TEU w roku 2028-2029” – powiedział dyrektor Departamentu Analiz Transportowych i Programowania w Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) Krzysztof Rodziewicz podczas referowania dokumentu na posiedzeniu senackiej Komisji Infrastruktury.
Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel podkreślił we wstępie, że to pierwszy w Polsce taki dokument, poświęcony temu rosnącemu, najszybszemu i najbardziej punktualnemu segmentowi towarowych przewozów kolejowych.
Do 30 listopada są prowadzone konsultacje dokumentu.
„Podsumowanie konsultacji będzie przestawione w najbliższym czasie” – powiedziała p.o. dyrektora CUPT Joanna Lech.
„Mamy nadzieję, że dokument zostanie przyjęty do końca roku” – dodał Rodziewicz.
Centrum Unijnych Projektów Transportowych opracowało raport na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury.
Według danych Urzędu Transportu Kolejowego (UTK), kolejowe przewozy intermodalne w Polsce, mierzone w ujęciu TEU (równoważnik objętości kontenera 20-stopowego) wyniosły 2,14 mln w 2019 r. W I półroczu br. osiągnęły 1,19 mln TEU.
Źródło: ISBnews