Komisja Europejska przedstawiła dziś zestaw działań, które należy podjąć by zwiększyć gotowość Unii do reagowania na wypadek pojawienia się nowych ognisk COVID-19, poinformowała Komisja. Zaapelowała o: testowanie i ustalanie kontaktów zakaźnych, poprawa nadzoru zdrowia publicznego oraz szerszy dostęp do środków ochrony osobistej, leków i wyrobów medycznych, a także o zabezpieczenie opieki zdrowotnej na wypadek wzrostu zachorowań.
„Przebyliśmy już długą drogę […], ale wirus wciąż jest obecny. Nadzór, gotowość i koordynacja są niezbędne, aby zapobiec powszechnemu występowaniu ognisk choroby. Wzywamy dziś do podjęcia zdecydowanych i wspólnych działań na rzecz ochrony naszych obywateli i będziemy wspierać państwa członkowskie w tym procesie” – powiedziała komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides, cytowana w komunikacie.
Komisja zaapelowała o:
- Zwiększenie ilości testów, ustalanie kontaktów zakaźnych, by umożliwić przygotowanie mapy skupisk w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Komisja przyjęła także decyzję o wspieraniu interoperacyjności między aplikacjami służącymi do ustalania kontaktów i ostrzegania w różnych krajach UE
- Zapewnienie sprawnych dostaw środków ochrony indywidualnej, leków i wyrobów medycznych dzięki wspólnym zamówieniom publicznym i wspólnym zapasom UE.
- Utrzymanie szybkiego dostępu do dodatkowych zdolności w zakresie zdrowia publicznego, m.in. wsparcia finansowego na rzecz transportu personelu medycznego i pacjentów między państwami członkowskimi, a także koordynacji rozmieszczania zespołów i sprzętu ratownictwa medycznego w państwach o to wnioskujących.
- Wspieranie osób starszych i ze schorzeniami
- Zmniejszenie obciążenia związanego z grypą sezonową – zwiększenie liczby szczepień i realizacja dodatkowych krajowych zamówień na szczepionki przeciwko grypie.
Wśród państw Unii Europejskiej najwięcej osób od początku pandemii (od połowy marca br.) zachorowało w Wielkiej Brytanii – 292 tys., Hiszpanii – 256 tys., Włoszech – 243 tys., we Francji – 209 tys. i w Niemczech – 200 tys.
Źródło: ISBnews