Komisja Europejska zatwierdziła unijne dofinansowanie budowy kolejnego odcinka via Carpatia – drogi ekspresowej S19 na odcinku Lublin – Kraśnik o długości blisko 42 km, poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska Jedynak.
Chodzi o projekt, który ma na celu budowę drogi ekspresowej drogi ekspresowej S19 Lublin – Rzeszów na odcinku Lublin Węglin – Kraśnik Południe o długości 41,93 km, która ma stanowić część sieci bazowej TEN-T.
„Mnóstwo pracy i są efekty. Dostałam właśnie info, że kolejny odcinek ekspresówki ma decyzję Komisji Europejskiej zatwierdzającą dofinansowanie z #funcuszeUE. Chodzi o via Carpatię – 42 km S19 od węzła Lublin Węglin do węzła Kraśnik Płd. Decyzja oznacza, że dofinansowanie jest pewne” – podała Jarosińska-Jedynak na swoim koncie na Twitterze.
Inwestycja ma być realizowana w województwie lubelskim: w powiecie lubelskim na terenach gmin: Konopnica, Niedrzwica Duża i Strzyżewice oraz w powiecie kraśnickim na terenie gminy Wilkołaz i Kraśnik oraz na terenie miasta Kraśnik.
Na całym odcinku drogi Lublin- Kraśnik przewidziano przekrój dwujezdniowy z dwoma pasami ruchu (i rezerwą na dodatkowy pas ruchu, do przekroju docelowego 2×3 pasy ruchu) oraz pasem awaryjnym. W ramach inwestycji mają też powstać węzły drogowe, by umożliwić bezpieczną komunikację i rozprowadzenie ruchu po pozostałej sieci drogowej oraz obsługę przyległego terenu poprzez sieć dróg dojazdowych.
Głównymi celami przedsięwzięcia są: stworzenie bezpiecznego odcinka ekspresowej trasy drogowej w ramach sieci TEN-T, zwiększenie dostępności sieci TEN-T, poprawa wewnętrznych powiązań komunikacyjnych, dostosowanie parametrów techniczno-użytkowych drogi do prognozowanego poziomu ruchu, likwidacja tzw. wąskich gardeł, odciążenie od nadmiernego ruchu drogowego i usprawnienie ruchu tranzytowego
Budowa tej części via Carpatia ma zostać zakończona do 31 grudnia 2022 roku.
Całkowita planowana wartość inwestycji to 1,49 mld zł. Maksymalną kwotę dofinansowania z Unii Europejskiej szacowano na 756,5 mln zł.
Umowa o dofinansowanie projektu ze środków unijnych została zawarta przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) we wrześniu ub. roku.
Źródło: ISBnews