Program „Bezpieczny kredyt 2%” będzie kontynuowany od przyszłego roku i być może będzie zmodyfikowany: niżej oprocentowany, w związku z tym dostępny dla większej liczby osób, poinformował minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Hetman.
„Pieniądze na Bezpieczny kredyt 2% praktycznie skończyły się i program na lata 2023-2024 można byłoby zamknąć 1 stycznia. W tej chwili wyjdziemy z propozycją kontynuacji tego programu. Gdy program będzie kontynuowany na początku przyszłego roku – przejdziemy do bardziej kompleksowego programu, który będzie oddziaływał nie tylko na rynek popytu, ale także na rynek podaży” – powiedział Hetman w TVN24.
„Chciałbym go [program kredyt 2%] trochę zmodyfikować, aby był otwarty dla większej liczby rodaków. Może uda się zmniejszyć koszty, nie powodując kosztów dla budżetu państwa. Czekam na analizy” – dodał minister.
Zmniejszenie oprocentowania „Kredytu 2%” jest analizowane i zależne od wpływu tego programu na budżet państwa.
Na pytanie, czy kredyt 2% zostanie utrzymany odpowiedział: „Zobaczymy, to jest kwestia analizy jeśli chodzi o budżet państwa, może być nawet mniejszy [niżej oprocentowany]. Muszę zobaczyć analizę wpływu na budżet państwa i będę wtedy mógł odpowiedzieć konkretnie. Aczkolwiek chciałbym uspokoić rodaków, że ta forma pomocy w kredycie będzie kontynuowana” – podsumował Hetman.
Zapytany o utrzymanie „wakacji kredytowych”: odpowiedział: „Oczywiście, że chcielibyśmy kontynuować wakacje kredytowe, ale na to mamy jeszcze czas i chcielibyśmy opracować taką formułę, bardzo dobrze policzoną, w przeciwieństwie do tych, które były przed nami. Wyniknie to z analiz finansowych na ile nas stać”.
Program „Bezpieczny kredyt 2%” dla osób chcących kupić pierwsze mieszkanie obowiązuje od lipca. Obejmuje m.in. dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego (różnicy między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%). Dopłaty mają obowiązywać przez 10 lat.
Źródło: ISBnews