Tempo wzrostu PKB spowolni do 3,1% r/r w II kwartale br. z 8,5% r/r w I kwartale, prognozują analitycy Credit Agricole Bank Polska.
„Dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej, w połączeniu z opublikowanymi w piątek danymi o rynku pracy i produkcji przemysłowej w kwietniu są kolejnym sygnałem oczekiwanego przez nas silnego spowolnienia wzrostu PKB w Polsce w II kw. (do 3,1% r/r z 8,5% w I kw.)” – czytamy w „Makropuls: Kolejne sygnały spowolnienia wzrostu PKB”.
Ekonomiści banku wskazali, że dobry wynik sprzedaży detalicznej w kwietniu pozostawał pod wpływem efektów niskiej bazy sprzed roku związanych z zamkniętymi ze względu na obostrzenia covidowe galeriami handlowymi oraz wielkopowierzchniowymi sklepami meblowymi i budowlanymi oraz był generowany przez silny popyt obywateli Ukrainy i efekt świąt wielkanocnych.
„W konsekwencji najsilniejszy realny wzrost sprzedaży detalicznej odnotowano m.in. w kategoriach: „włókno, odzież i obuwie” (121,4% r/r w kwietniu wobec 41,9% w marcu), „meble, RTV, AGD” (27,9 (27,9% wobec 2,8%) oraz „pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (38,2% wobec 7,3%)” – czytamy w komentarzu.
Zdaniem ekonomistów, popyt ze strony imigrantów będzie słabł w kolejnych miesiącach.
„Podtrzymujemy jednak naszą ocenę, że ze względu na nasilające się powroty uchodźców na Ukrainę oraz spadek popytu na towary nabywane jednorazowo (odzież, obuwie, meble, RTV, AGD) efekt ten będzie słabł w najbliższych miesiącach” – czytamy dalej.
Dynamika wzrostu konsumpcji prywatnej w kolejnych miesiącach będzie spowalniać w warunkach wysokiej inflacji, która będzie zmniejszać realną siłę nabywczą gospodarstw domowych oraz pogarszać nastroje konsumenckie.
W kontekście perspektyw dla sektora budowlanego problemy podażowo-popytowe przyczynią się do jego słabnącego wkładu do PKB w dalszych miesiącach roku.
„Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach ożywienie aktywności w budownictwie będzie ograniczane przez narastające bariery podażowe (brak wykwalifikowanych pracowników i silny wzrost materiałów budowlanych) i popytowe (zmniejszenie dostępności kredytów mieszkaniowych i spadek popytu gotówkowego na mieszkania związany z niepewnością towarzyszącą wojnie w Ukrainie)” – oceniają analitycy.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, że sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 19% r/r w kwietniu 2022 r. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 0,1%. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2022 r. była o 0,8% niższa w porównaniu z marcem br. Produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) wzrosła w kwietniu br. o 9,3% r/r. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 5,9%.
Źródło: ISBnews