Tempo łagodzenie polityki monetarnej w Polsce powinno być stopniowe, biorąc pod uwagę ryzyko uporczywości inflacji, uważa Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Konsolidacja fiskalna jest konieczna, by pomóc obniżyć inflację. Według OECD, nowy rząd powinien ustanowić niezależną radę fiskalną.
„Biorąc pod uwagę stosunkowo napięty rynek pracy i ryzyko trwałej inflacji, tempo łagodzenia polityki pieniężnej powinno być stopniowe, aż inflacja trwale powróci do celu. Konsolidacja fiskalna jest konieczna od 2024 r., aby pomóc obniżyć inflację i wprowadzić finanse publiczne na bardziej zrównoważoną ścieżkę. Nowy rząd powinien opracować wiarygodną średnioterminową strategię fiskalną i ustanowić niezależną radę fiskalną. Powinno to dotyczyć rosnących kosztów opieki zdrowotnej i emerytur w związku ze starzeniem się społeczeństwa, które do 2040 r. mogą wynieść 3% PKB” – czytamy w raporcie „OECD Economic Outlook, November 2023”.
W raporcie wskazano, że finanse publiczne należy wprowadzić na bardziej ostrożną ścieżkę,
„Konsolidacja fiskalna jest potrzebna, aby pomóc obniżyć inflację i wprowadzić finanse publiczne na bardziej ostrożną ścieżkę, pomimo znacznej presji na wydatki. W perspektywie średnioterminowej przyspieszona dekarbonizacja i cyfryzacja, wspierane przez politykę poprawy umiejętności, zwiększyłyby bezpieczeństwo energetyczne i doprowadziłyby do bardziej ekologicznego i silniejszego wzrostu gospodarczego” – napisała OECD.
Utrzymująca się inflacja lub dodatkowe wydatki fiskalne mogą stwarzać ryzyko wzrostu inflacji, uzasadniając zacieśnienie polityki pieniężnej. Eskalacja wojny na Ukrainie może zwiększyć niepewność i obniżyć wzrost gospodarczy, podano także.
Według OECD, deficyt general government Polski wyniesie 5,2% PKB w 2023 r. i zmniejszy się do odpowiednio: 4,3% i 4,4% w latach 2024-2025. Dług general government wyniesie 51,4% PKB w 2023 r. i wzrośnie do odpowiednio: 54,1% i 56,4% w latach 2024-2025.
Źródło: ISBnews