Pracodawcy w Polsce opublikowali w marcu br. 276,8 tys. nowych ofert pracy, tj. o 19,4% więcej niż przed rokiem (wobec wzrostu do 18% m/m w lutym), podano w raporcie „Rynek pracy w czasie COVID-19” Grant Thornton, którego partnerem technologicznym była firma Element.
„Marzec 2021 roku jest pierwszym miesiącem od początku pandemii, w którym dynamika rok do roku osiągnęła dodatni wynik. W miesiącu tym pracodawcy w Polsce opublikowali na 50 największych portalach rekrutacyjnych aż 276,8 tys., czyli o 19,4% więcej niż marcu zeszłego roku i o 18% więcej niż w lutym 2021 roku. Ostatnio tak wysoki wynik liczby ofert pracy odnotowano w styczniu 2020 roku” – czytamy w komunikacie.
Pandemia i jej negatywny wpływ na rynek pracy pociągnęły za sobą spadek popytu na większość profesji. W marcu 2021 roku widoczny jest jednak wzrost nowych ofert dotyczących zawodów prawniczych, marketingowych czy HR-owych. Widoczny jest też wyraźny wzrost zapotrzebowania na przedstawicieli zawodów medycznych. Odnotowano jednak spadek liczby ofert pracy w zawodach finansowych.
„To kolejna edycja naszego raportu, która pozwala na optymizm, bo pokazuje, że choć pandemia trwa, a wielu pracodawców musi zmagać się z drakońskimi obostrzeniami, to najgorsze raczej mamy za sobą. Dodatnia, 19-proc. dynamika liczby ofert pracy może być nieco myląca ze względów statystycznych, bo zaczynamy porównywać się już z okresem pandemii, ale mimo wszystko jest bardzo wysokim wynikiem. Biorąc pod uwagę fakt, że mówimy tu o dynamice osiągniętej w samym szczycie trzeciej fali zakażeń i silnego lockdownu nałożonego na polską gospodarkę, łatwo można sobie wyobrazić znacznie gorsze wyniki. Tymczasem widać wyraźnie, że polscy pracodawcy nadal myślą o rozwoju, zatrudnianiu nowych pracowników i nadal w zacięty sposób walczą o pracowników” – powiedział CEO Element. Recruitment Automation Software Maciej Michalewski, cytowany w komunikacie.
Obserwowana w ostatnich miesiącach atrakcyjność ofert pracy w marcu 2021 roku zanotowała niewielki spadek – na jedno ogłoszenie przypadało średnio 5,8 benefitów. To najniższy wynik od lipca 2020 roku. W marcu 2021 roku o 6 pkt. proc. zmniejszył się odsetek proponowanych pakietów medycznych i o 3 pkt. proc. odsetek pakietów sportowych. Za to nieco wzrosła popularność szkoleń i lekcji językowych, wskazano także.
Liczba wymagań od kilku miesięcy utrzymuje się na względnie stabilnym poziomie, zbliżonym do okresu sprzed pandemii. Pracodawcy stale wymagają spełnienia średnio około 5-5,5 warunków od przyszłych pracowników. W marcu 2021 roku przypadało średnio 5,4 wymogów na jedną ofertę, czyli o 0,2 pkt proc. mniej niż w rekordowym lutym 2021 roku i dokładnie tyle samo, co w grudniu 2020 i styczniu 2021 roku. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, pracodawcy oczekują od kandydatów przede wszystkim odpowiedniego doświadczenia (warunek ten widoczny jest w 77% ofert), wykształcenia (48%), a w dalszej kolejności dyspozycyjności i znajomości języka obcego (po 32%), podsumowano.
Badanie opisane w raporcie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element.
Źródło: ISBnews