Pracodawcy w Polsce opublikowali w maju br. 303 tys. nowych ofert pracy, tj. o 55% więcej niż przed rokiem (oraz o 7,3% więcej niż w kwietniu br.), podano w raporcie „Rynek pracy w czasie COVID-19” Grant Thornton, którego partnerem technologicznym była firma Element. Dynamika ofert pracy w maju br. wobec okresu sprzed pandemii w maju 2019 była niższa o 9,2% (30 tys. 667).
„W maju 2021 roku pracodawcy w Polsce opublikowali na 50 największych portalach rekrutacyjnych aż 303,4 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To o 55% więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku i tylko o 10% mniej niż w dwa lata temu” – czytamy w komunikacie.
W największych miastach Polski w przeliczeniu na 1000 mieszkańców przypada średnio 11,1 ofert pracy (wobec 7,1 rok temu). W maju 2021 roku najwięcej ogłoszeń oferował Kraków – prawie 23 oferty na każdy tysiąc osób. Tuż za nim jest Warszawa, w której przypadało średnio 19 ofert. Niezmiennie najgorzej wypada Poznań, gdzie wskaźnik ten wynosi 5,2, podano.
„Choć z pewnością nie da się jeszcze powiedzieć, że pandemię mamy już za sobą, bo ewentualna czwarta fala zakażeń nadal jest realna, to na rynku pracy chyba faktycznie najgorsze już zdecydowanie minęło. Liczba ofert pracy publikowanych w Internecie wróciła w okolice poziomów sprzed pandemii, czyli do okresu silnego popytu na pracownika. Nie ulega dla mnie wątpliwości, że to ogromny sukces polskich pracodawców – możemy być dumni z ich odporności na kryzysy i pomysłowości w radzeniu sobie z problemami. Po roku dostosowań do nowej sytuacji śmiało można powiedzieć, że firmy w Polsce wróciły niemal do normalnej pracy i pandemia dla większości z nich nie jest żadną barierą w rozwoju” – powiedziała partner outsourcing płac i kadr Grant Thornton Monika Smulewicz, cytowana w komunikacie.
W maju br. o ponad 100% wzrósł popyt na zawody prawnicze, o prawie 100% na specjalistów HR oraz marketingu i sprzedaży. Najmniejsze wzrosty widoczne są w finansach, jednak wynika to przede wszystkim z faktu, że popyt na te zawody przed rokiem był relatywnie odporny na pandemię i wywołany nią lockdown, podano również.
Zdaniem CEO Element Recruitment Automation Software Macieja Michalewskiego, pod względem liczby otwartych procesów rekrutacyjnych można ocenić, że rynek pracy całkowicie wraca do stanu sprzed pandemii.
W maju 2021 r. w ofertach pracy utrzymała się wysoka liczba zachęt i benefitów – na jedno ogłoszenie przypadało średnio 6,3 zachęty. To jeden z najwyższych wyników od początku badania, podkreślono.
Badanie opisane w raporcie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element.
Źródło: ISBnews