Liczba zarażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 58, poinformował Ministerstwo Zdrowia (MZ) na Twitterze. Jedna osoba wczoraj zmarła.
„Potwierdzone wyniki dotyczą: dwóch osób z woj. podkarpackiego (Leżajsk), jednej osoby z w woj. lubelskiego (Lublin), jednej osoby z woj. dolnośląskiego (Wrocław), i 3 osób z woj. łódzkiego (Łódź) – podał resort.
W czwartek wieczorem informowano o 51 przypadkach zarażenia koronawirusem. Pacjenci znajdują się m.in. w szpitalach: w Ostródzie, w Warszawie, w Krakowie, w Raciborzu, we Wrocławiu, w Zielonej Górze, w Szczecinie, w Poznaniu, w Bełżycach, Lublinie i Łańcucie. Wcześniej minister zdrowia Łukasz Szumowski informował, że stan 73-letnego mężczyzny przebywającego w szpitalu we Wrocławiu i kobiety w szpitalu w Szczecinie jest ciężki. W czwartek zmarła 57-letnia kobieta w Poznaniu.
Według danych MZ z czwartku wieczorem, hospitalizowanych jest 384 osób, 2736 zostało poddanych kwarantannie i 14 841 – objęto nadzorem epidemiologicznych. Ogłoszono stan zagrożenia epidemiologicznego. Ministerstwo Zdrowia podało na swoich stronach listę 19 szpitali w kraju, które będą zajmować się pacjentami zarażonymi koronawirusem.
Ze względu na szybkie rozprzestrzeniania się koronawirusa władze podjęły szereg działań, które mają ograniczyć liczbę zachorowań.
Do 25 marca w całym kraju zawieszono zajęcia w szkołach i na uczelniach wyższych, zamknięto kina, teatry i placówki kultury. Nie funkcjonują też żłobki i przedszkola. Rząd nie wyklucza wydłużenia okresu zamknięcia szkół, gdy zajdzie taka potrzeba.
Od wtorku obowiązuje zakaz organizowania imprez, gromadzących więcej niż 1 tys. osób na stadionie i ponad 500 osób w hali.
Władze rekomendują zlecanie pracy zdalnej. Apelują też o racjonalne zachowania konsumenckie i podkreślają, że żywności nie zabranie. Nie ma w planach zamykania placówek handlowych.
Od poniedziałku obowiązuje kompleksowy system ochrony sanitarnej granic na przejściach granicznych z Niemcami (m.in. Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice) i z Czechami (w Gorzyczkach), a od wtorku na wszystkich przejściach granicznych, także na granicy wschodniej i w portach. Kontrole prowadzone są w pociągach dalekobieżnych; mają objąć wszystkie pociągi.
Odwołano część lotów zagranicznych. W piątek wstrzymano kursowanie pociągów dalekobieżnych na granicy ze Słowacją. W sobotę ma zostać wstrzymane kursowanie pociągów na granicy z Czechami.
Jednocześnie rząd zapewnia, że nie planuje zamykania granic.
Dotychczas na świecie zanotowano ponad 128,3 tys. potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 116 krajach. Najwięcej w Chinach (ponad 80,9 tys.), Włoszech, Korei Płd. (ponad 7,8 tys.) i Iranie (ponad 10 tys.).
Dane Johns Hopkins CSSE dotyczące liczby zarażonych we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Niderlandach i Wielkiej Brytanii i Belgii, Czech i Chorwacji są z wczoraj.
Wśród innych państw europejskich największą liczbę zachorowań zanotowano we Włoszech ( w czwartek było 12 462). Francji ( w czwartek było2 284) potwierdzone zachorowania), Niemczech (2 078 zachorowań), Hiszpanii (w czwartek było 2 277 zachorowań), Szwajcarii (w czwartek było 652 potwierdzone zachorowania), Norwegii (702) i Danii (617), Ponad 500 potwierdzonych przypadków zachorowań stwierdzono w: Niderlandach (dane z czwartku 503) i Szwecji (599).
Znacząca liczba zarażonych jest także w Wielkiej Brytanii (w czwartek było 459 zachorowania), Belgii (w czwartek było 314) i Austrii (302).
Wśród państw Europy Środkowej, zarażenie koronawirusem wykryto w Czechach u 94 osób (dane z czwartku), w Słowenii u 89 osób, w Rumunii – u 49 osób i w Chorwacji – u 19 (dane z czwartku), a także na Słowacji, Węgrzech i w Estonii stwierdzono po kilkanaście przypadków zarażeń. Odnotowano też zachorowania na koronawirusa w Rosji, na Litwie, Łotwie i na Ukrainie.
Spośród wszystkich dotychczas zarażonych – według danych z piątku – zmarło 4 720 osób, w tym: ponad 3 tys. w Chinach.
Według danych z czwartku rano zmarło: 827 osób we Włoszech, 55 osób w Hiszpanii, 48 we Francji. A także osiem osób w Wielkiej Brytanii, pięć w Niderlandach, cztery w Szwajcarii, trzy w Belgii i trzy w Niemczech.
Od początku wybuchu epidemii udało się wyleczyć ponad 68,3 tys. pacjentów. Według danych z czwartku było to 1045 pacjentów we Włoszech, 183 pacjentów – w Hiszpanii, w Niemczech – 25, w Wielkiej Brytanii – 18 i 12 pacjentów we Francji.
Źródło: ISBnews