Liczba transakcji M&A w regionie Europy Środkowo-Wschodniej osiągnęła poziom 889 w 2021 roku, co daje 32% wzrost względem poprzedniego roku, wynika z raportu „Investing in CEE: Inbound M&A report 2021/2022” („Inwestowanie w Europie Środkowo-Wschodniej: raport na temat zagranicznych fuzji i przejęć w 2021/2022”), przygotowanego przez Mazars we współpracy z Mergermarket. Zwiększyła się również łączna wartość transakcji, która wyniosła 67,5 mld euro. Stanowi to wzrost o 41% w stosunku do roku 2020 i jest to najwyższa łączna wartość transakcji od 2016 roku.
„Nasze badanie pokazuje, że nabywcy nie zrażają się nadal występującymi wyzwaniami i próbują rozszerzać działalność. Region może pochwalić się zróżnicowaną gospodarką. Bazując na silnym potencjale informatycznym, rosnącej klasie konsumentów o średnich dochodach i dużych zasobach naturalnych, stanowi atrakcyjny obszar dla inwestycji i rozwoju, ponieważ firmy starają się przekształcić swoje łańcuchy dostaw w wyniku zaburzeń spowodowanych pandemią” – powiedział lider doradztwa finansowego Mazars w Europie Środkowo-Wschodniej i partner zarządzający Mazars w Polsce Michel Kiviatkowski, cytowany w komunikacie.
Europa Środkowo-Wschodnia nadal jest atrakcyjnym miejscem dla międzynarodowych inwestorów. Odnotowano znaczny wzrost zarówno wolumenu, jak i wartości transgranicznych transakcji fuzji i przejęć, przy czym wartość ujawnionych transakcji przychodzących (z uwzględnieniem Rosji) wzrosła o 36% i osiągnęła 32,5 mld euro – jest to najwyższa roczna wartość transakcji od 2016 r. Znacznie wyższy był również wolumen transakcji – łącznie 371 przychodzących transakcji fuzji i przejęć, co stanowi wzrost o 34% w porównaniu z rokiem 2020 i najwyższy poziom wolumenu transakcji od 2015 r., podkreślono.
Innym znaczącym obszarem, w którym odnotowano wzmocnienie, była działalność private equity (PE). Dzięki rekordowym rezerwom finansowym zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym, łączna wartość transakcji wykupów przez fundusze private equity wzrosła o 63%, osiągając łączną kwotę 10,4 mld euro – najwyższy poziom od 2015 r. Również wolumen transakcji wzrósł – o 46% (130 transakcji w 2021 r. w porównaniu do 70 w roku poprzednim).
Cztery kraje, które znalazły się w czołówce pod względem wolumenu transakcji M&A w 2021 r., to: Polska (z łączną liczbą 192 transakcji), Rosja (146), Austria (119) i Czechy (86). Jeśli chodzi o łączną wartość transakcji, na pierwszym miejscu znalazła się Rosja z ujawnionymi transakcjami o łącznej wartości 20,4 mld euro, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu z rokiem 2020.
Napływający inwestorzy coraz częściej szukają możliwości nearshoringu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a Polska jest często postrzegana jako punkt wejścia na rynki regionu, wskazano także.
„Miejsce Polski w Europie oznacza, że jest to dobra lokalizacja dla produkcji, która w ciągu ostatnich dziesięcioleci została przeniesiona do Chin, Turcji i innych krajów. Koszty transportu są niższe i istnieje mniejsze ryzyko blokad związanych z Covid-19 w łańcuchach dostaw. Ponadto wysoko wykwalifikowana siła robocza, duży rynek wewnętrzny i rozwinięte sieci dostawców to dodatkowe powody, dla których nasi klienci rozważają przeniesienie produkcji do Polski” – zakończył partner kierujący Działem Doradztwa Finansowego Mazars w Polsce Jacek Byrt.
Źródło: ISBnews