Rząd liczy na to, że ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) zostanie przyjęta przez Sejm możliwie szybko, aby od 1 czerwca mogła wejść w życie, poinformował rzecznik rządu Piotr Muller.
Podkreślił, że w ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła jednomyślnie projekt ustawy, nikt nie zgłosił zastrzeżeń.
„Liczymy na to, że on zostanie przyjęty w możliwie szybkim czasie, ponieważ te przepisy mają wejść w życie w czerwcu, a do sierpnia mają poszczególne osoby możliwość zdecydowania, czy chcą pozostać w ZUS-ie czy przekształcić OFE w indywidualne konta emerytalne czyli, krótko mówiąc, uzyskać pełną własność tych środków, łącznie z prawem do dziedziczenia. W związku z tym jestem przekonany, że w możliwie szybkim terminie ta ustawa będzie procedowana” – powiedział Muller podczas konferencji prasowej.
Projekt został w ubiegłym tygodniu przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu.
„Na posiedzeniu Rady Ministrów ten projekt został przyjęty bez uwag, tzn. został przyjęty jednomyślnie, nikt nie zgłosił sprzeciwu, nikt nie zgłosił jakichś zastrzeżeń do tego projektu, więc nie spodziewam się, żeby on był problematyczny pod kątem przyjęcia na posiedzeniu Sejmu” – dodał.
Projekt zakłada umożliwienie oszczędzającym w OFE wybór między oszczędzaniem na emeryturę na nowym IKE lub przeniesieniem środków na konto w ZUS.
Zgodnie z projektem, środki zgromadzone w IKE mogłyby zostać wypłacone przez oszczędzającego lub spadkobierców w całości bądź w częściach bez dodatkowych opłat czy podatków. Specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO), powstałe z przekształcenia OFE wniosłyby z tytułu przekształcenia opłatę odpowiadającą wartości 15% aktywów netto OFE, w dwóch transzach w 2022 r. Środki z tej opłaty trafiłyby do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS.
Pieniądze przekazane z OFE do IKE mają podlegać dziedziczeniu, a po osiągnięciu wieku emerytalnego zostać wypłacone w całości bądź w ratach, bez podatków.
Stan aktywów w OFE – jak wynika z oceny skutków regulacji (OSR) do projektu – na koniec grudnia 2020 r. wynosił 148,6 mld zł.
Zgodnie z projektem, od wartości przeniesionych do IKE aktywów zostanie naliczona tzw. opłata przekształceniowa w wysokości 15%. Rząd zakłada, że na przejście z OFE do IKE zdecyduje się 50% oszczędzających.
Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2021 r. Czas na składanie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS został wyznaczony od 1 czerwca 2021 r. do 2 sierpnia 2021 r. Przekształcenie OFE w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte nastąpi 28 stycznia 2022 r.
Źródło: ISBnews