Lokalny szczyt inflacji prawdopodobnie wyniesie poniżej 20% r/r, prognozują ekonomiści ING Banku Śląskiego. Ich zdaniem, rosną również szanse, że na koniec 2023 r. inflacja konsumencka może obniżyć się do jednocyfrowych poziomów.
„Inflacja konsumencka obniżyła się drugi miesiąc z rzędu, ale skala spadku w grudniu była głębsza od najbardziej optymistycznych prognoz. Wycofanie tarczy antyinflacyjnej i niska baza odniesienia związana z jej wprowadzeniem podbiją inflację CPI w pierwszych dwóch miesiącach tego roku. Lokalny szczyt jest więc nadal przed nami, jednak coraz bardziej prawdopodobne jest, że będzie on poniżej 20% r/r” – czytamy w komentarzu banku do publikacji flash GUS o inflacji w grudniu ub.r.
Według ING Banku Śląskiego, inflacja bazowa grudniu wzrośnie do 11,7% r/r z 11,4% r/r w listopadzie.
„Oznacza to, że RPP najprawdopodobniej formalnie będzie mogła uznać obecny cykl za zakończony. Oczekujemy, że zapewne do marca (a najprawdopodobniej przez cały 2023 rok) stopy NBP pozostaną bez zmian, a RPP będzie oczekiwała na wyniki kolejnej projekcji makroekonomicznej, żeby lepiej ocenić perspektywy inflacji. Szok energetyczny wytraca impet, czemu sprzyjają m.in. anomalie pogodowe w Europie. Naszym zdaniem, w tym roku nie będzie warunków do obniżek stóp procentowych z uwagi na wysoki poziom i uporczywość inflacji bazowej” – czytamy dalej.
Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny, inflacja konsumencka wyniosła 16,6% w ujęciu rocznym w grudniu 2022 r., według szybkiego szacunku danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2%. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w grudniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 16,6% (wskaźnik cen 116,6), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2% (wskaźnik cen 100,2). Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 21,5% r/r, nośników energii – wzrosły o 31,2% r/r, paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 13,5% r/r.
W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,4%, nośników energii spadły o 3,3%, natomiast paliw do prywatnych środków transportu zmniejszyły się o 1,6%, podano także.
Konsensus rynkowy wyniósł 17,3% r/r.
Źródło: ISBnews