Minister finansów może zrealizować w I kwartale 2024 r. rekomendację Komitetu Stabilności Finansowej dotyczącego nadzoru makroostrożnościowego nad systemem finansowym (KSF-M) i wrócić do dodatkowego poziomu wymogu kapitałowego w odniesieniu do banków, zapowiedział wiceprezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Paweł Szałamacha.
„Ostatni punkt to jest kwestia, która się zmaterializuje w przyszłym roku, czyli analizy Komitetu dotyczące zasadności nałożenia na banki dodatkowego wymogu kapitałowego. Ten wymóg został zniesiony w okresie jako jedno z działań nadzwyczajnych na wiosnę 2020 roku. Bufor ryzyka systemowego wynosił 3%. W efekcie tych działań w bankach zostało uwolnione ponad 40 mld zł kapitału. W 2023 r. Komitet uznał, że należy wrócić do dodatkowego poziomu wymogu kapitałowego i taka rekomendacja została już na grudniowym posiedzeniu Komitetu, przed Bożym Narodzeniem, przy konsensusie wszystkich obecnych. I wydaje się, że jeżeli sprawy będą się toczyły tak jak dotychczas, to minister finansów zrealizuje to zalecenie w I kwartale przyszłego roku” – powiedział Szałamacha podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych na temat m.in. informacji o działalności Komitetu Stabilności Finansowej w zakresie nadzoru makroostrożnościowego.
NBP podał wcześniej w komunikacie, że 21 grudnia br. odbyło się posiedzenie KSF, na którym Komitet kontynuował dyskusję nad potrzebą powrotu do stosowania w polskim systemie bankowym niezerowego makroostrożnościowego bufora kapitałowego, po tym jak w 2020 r. został rozwiązany bufor ryzyka systemowego.
„Uzgodniono, że na obecnym etapie optymalnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie neutralnego niezerowego bufora antycyklicznego. Komitet ustalił, że proces ten powinien przebiegać stopniowo i być odpowiednio powiązany z wymogami w zakresie polityki dywidendowej KNF. Planowanym terminem wydania rekomendacji Komitetu w tej sprawie jest marzec 2024 r.” – czytamy w komunikacie z tego posiedzenia.
W posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej, które odbyło się 21 grudnia 2023 r. uczestniczyli:
* Artur Soboń, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego jako przewodniczący Komitetu,
* Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów,
* Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego,
* Piotr Tomaszewski, prezes zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, podał też bank centralny.
Źródło: ISBnews