Podczas dzisiejszego spotkania szefów największych organizacji biznesowych z wiceministrem finansów Arturem Soboniem przedstawiciel resortu finansów wyraził „otwartość na uwzględnienie przynajmniej części zgłoszonych postulatów”, dotyczących zmian przepisów podatkowych, podała Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), która obecnie przewodniczy Radzie Przedsiębiorczości.
„Tematem rozmów były projektowane zmiany przepisów podatkowych, korygujące budzące wątpliwości rozwiązania wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Ministerstwo Finansów wyraziło otwartość na uwzględnienie przynajmniej części zgłoszonych postulatów. Wśród poruszonych zagadnień znalazła się w szczególności kwestia możliwości ponownego wyboru formy opodatkowania przez przedsiębiorców, którzy w oparciu o dotychczasowe przepisy zdecydowali się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub podatek liniowy, a dla których po wprowadzonych zmianach bardziej opłacalny może stać się skala podatkowa” – czytamy w komunikacie opublikowanym po spotkaniu.
W czasie spotkania podsumowano dotychczasowe konsultacje społeczne nowelizacji ustawy o PIT oraz ustosunkowano się do postulatów i uwag zgłaszanych przez różne środowiska wobec nowego projektu.
„Dyskutowano również na temat zasad odliczania składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania oraz limitów tych odliczeń przyjętych w projektowanej ustawie. Poważnej analizie poddane zostały również kwestie związane z techniką rozliczeń zaliczek na PIT, terminami składania zeznań podatkowych, oświadczeniami składanymi przez podatników oraz funkcjonowaniem niektórych ulg podatkowych. Nowelizacja przepisów ustawy o PIT stanowi pierwszy krok w kierunku naprawy Polskiego Ładu w obszarze podatkowym, jednak niezbędne są dalsze zmiany. Ministerstwo Finansów zapowiada korekty również w obszarze CIT, których projekt ma zostać przedstawiony w perspektywie najbliższych tygodni” – powiedział przewodniczący FPP Marek Kowalski, cytowany w komunikacie.
Zadeklarował, że Federacja w dalszym ciągu będzie aktywnie zaangażowana w proces konsultacji projektowanych zmian, zaś w ramach przewodnictwa w pracach Rady Przedsiębiorczości planowane są kolejne spotkania z decydentami odbywane z inicjatywy FPP.
Źródło: ISBnews