Ministerstwo Finansów (MF) przygotowało objaśnienia podatkowe do ustaw i rozporządzeń, przyjętych w związku z pandemią COViD, poinformował resort. Objaśnienia są adresowane m.in. do przedsiębiorców, pracodawców, inwestorów, a ci, którzy po nie sięgną, będą mogli korzystać z ochrony przed potencjalnymi skutkami błędów podatkowych.
„Wiele pomocy, której udzieliliśmy [w związku z COViD] było związanej ze zmianami podatkowymi, które wdrożyliśmy […] w bardzo szerokim zakresie. Zmiany były wprowadzane bardzo szybko, […] nie były konsultowane bardzo szeroko, jakbyśmy chcieli. Z tego powodu sądziliśmy że warto, żebyśmy wydali takie objaśnienia” – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas spotkania z dziennikarzami.
Wiceminister finansów Jan Sarnowski zaznaczył, że „są przepisy w randze ustaw i rozporządzeń, wydawanych przez ministra finansów, które zostały wdrożone, żeby ułatwić firmom utrzymanie się na rynku” w czasie i po pandemii COViD. Jednak w miarę stosowania przepisów pojawiło się bardzo wiele pytań, dotyczących sposobu zastosowania konkretnych przepisów. Dlatego też resort zdecydował się o wydaniu ich w formie objaśnień podatkowych.
„Powoływanie się na nie [przez przedsiębiorców] chroni przed negatywnymi konsekwencjami ewentualnych błędów” – zaznaczył Sarnowski.
123-stronicowy dokument dostępny jest na stronie Ministerstwa Finansów. Zawiera objaśnienia, dotyczące instrumentów podatkowych, zastosowanych w kolejnych odsłonach tarcz antykryzysowych oraz w rozporządzeniach Ministra Finansów (wsparcia płynności, przesunięcia obowiązków sprawozdawczych, wsparcia inwestorów, innowacji czy zwolnień podatkowych).
Jednym z zastosowanych w przepisach pojęć, dotyczących podatnika są „negatywne konsekwencje ekonomiczne COViD”. MF wyjaśnia, że termin ten został zastosowany w takiej formie, gdyż u każdego podatnika mogą się one przejawiać w odmienny sposób, np. spadkiem dochodów, koniecznością ograniczenia prowadzonej działalności, utratą płynności finansowej etc. Resort zaznacza, że ocena kryterium „negatywnych konsekwencji” może być odmienna, jednak musi być oparta na całokształcie działalności.
Ministerstwo podkreśla też, że w praktyce wszystkie bądź prawie wszystkie wydatki, poniesione przez podatnika w związku z epidemią mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Chodzi tutaj zarówno o wydatki poniesione w trakcie epidemii, jak i te, poniesione wcześniej, ale bez spodziewanego efektu ze względu właśnie na epidemię (np. spotkania biznesowe czy szkolenia).
W przypadku darowizn medycznych przekazanych od 1 stycznia do 30 września 2020 roku, darowizny od stycznia do kwietnia podlegają odliczeniu w wysokości 200% darowizny, w maju – w wysokości 150% darowizny, a pozostałe – w wysokości 100% darowizny, podano także.
Podatnicy mogą też skorzystać z możliwości pomniejszania zaliczki na podatek dochodowy od dochodów w roku 2020 o kwotę kosztów kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową, której celem jest opracowanie produktów, przeciwdziałających COVID.
Źródło: ISBnews