Ministerstwo Finansów skierowało do ponownych konsultacji projekt nowelizacji ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku, który zakłada w przepisach regulujących prawno-instytucjonalne otoczenie rynku finansowego, wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
„Projekt ustawy zakłada wprowadzenie zmian w ustawach regulujących wykonywanie działalności przez podmioty rynku finansowego, w szczególności banki, fundusze inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, krajowe instytucje płatnicze, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe” – czytamy w uzasadnieniu.
Zawarte w projekcie ustawy propozycje zmian przepisów regulujących prawno-instytucjonalne otoczenie rynku finansowego podyktowane są koniecznością ich dostosowania do różnych zachodzących na nim dynamicznych zdarzeń, a także podyktowane są potrzebą spełnienia niektórych postulatów zawartych w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, w szczególności w zakresie ułatwienia funkcjonowania podmiotom nadzorowanym poprzez uproszczenie procedur licencyjnych oraz obowiązków w zakresie raportowania, ale także w zakresie wzmocnienia ochrony inwestorów indywidualnych, podano także.
W ocenie resortu, podjęcie działań zmierzających do dokonania nowelizacji w tych obszarach przysłuży się do realizacji najistotniejszych długoterminowych celów rozwojowych rynku finansowego, w tym rynku kapitałowego, oraz przyczyni się do odbudowy zaufania inwestorów indywidualnych do rynku finansowego.
Zaproponowane w projekcie ustawy regulacje, co do zasady, przyczynią się do zmniejszenia obciążeń regulacyjnych nałożonych na podmioty nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), w szczególności banki i fundusze inwestycyjne.
Wprowadzone zmiany będą skutkowały zmniejszeniem liczby dokumentów i procedur, skróceniem czasu na załatwienie sprawy, zwłaszcza w przypadku wykonywania czynności outsourcingu/podoutsourcingu bankowego w zakresie zwolnienia z szeregu obowiązków w przypadku gdy dostawcą usług dla banku jest inny bank, instytucja kredytowa jak również rezygnacji z bezwzględnego stosowania umowy agencyjnej jako formy powierzenia części czynności w ramach outsourcingu, podoutsourcingu bankowego, czytamy w ocenie skutków regulacji (OSR).
Projekt ustawy oprócz kompleksowych i przekrojowych zmian w kilkudziesięciu ustawach sektorowych dotyczących rynku finansowego wprowadza również zmiany m.in. w ustawie o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, czy w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Projektowane zmiany mogą w niektórych aspektach wpłynąć na obniżenie kosztów funkcjonowania niektórych podmiotów rynku finansowego oraz sprawowanego nad nimi nadzoru. W szczególności wynikać to będzie ze zwiększenia poziomu cyfryzacji w realizacji przez Komisję Nadzoru Finansowego obowiązków nadzorczych, w szczególności w zakresie trybu prowadzenia czynności kontrolnych przez KNF.
Jednocześnie projekt zakłada zniesienie górnego limitu opłaty rocznej ustawy o ofercie publicznej, co może spowodować wzrost kosztów. Rozwiązanie to – jak wyjaśniono w uzasadnieniu – jest podyktowane jest to chęcią zapewnienia większego poziomu proporcjonalności pomiędzy dużymi a małymi podmiotami nadzorowanymi.
Źródło: ISBnews