Ministerstwo Finansów chce, by projekt o składce zdrowotnej na 2026 rok został przyjęty do końca bieżącego roku, poinformował minister finansów Andrzej Domański.
„Dzięki temu rozwiązaniu skorzysta 94% polskich przedsiębiorców. Przede wszystkim tych małych i średnich do wysokości półtorakrotności przeciętnego wynagrodzenia przedsiębiorcy rozliczający się na na podatku, na tak zwanej skali, na podatku liniowym zapłacą stałą, niską ryczałtową składkę zdrowotną, to co obiecywaliśmy w trakcie kampanii wyborczej. No i oczywiście trwają dyskusje na temat tego rozwiązania. Mam nadzieję, że to rozwiązanie zostanie również szybko przyjęte przez Sejm” – powiedział powiedział Domański w Polskim Radiu.
Szef resortu wskazał na koniec grudnia br. jako termin przyjęcia projektu – „taką mam nadzieję”.
„W ramach dyskusji z Polską 2050 umawialiśmy się na to, że to rozwiązanie będzie procedowane w takim normalnym normalnym trybie, ale bez zbędnej zwłoki, więc chcemy, aby wokół tego rozwiązania jeszcze oczywiście toczyła się taka normalna zdrowa dyskusja również z ekspertami, natomiast chcemy, aby to rozwiązanie było przyjęte w tym roku” – powiedział Domański.
W listopadzie Sejm skierował projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dotyczący zmian w składce zdrowotnej na rok 2026 do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych oraz w Komisji Zdrowia. Wcześniej odrzucił zgłoszony wniosek o odrzucenie ustawy.
Projekt noweli zakłada, że osoby które rozliczają się według skali podatkowej oraz w formie podatku liniowego oraz osoby opłacające podatek dochodowy z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, będą płaciły stałą składkę zdrowotną, która będzie wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia przy dochodzie do 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Po przekroczeniu – dodatkowo 4,9% od nadwyżki.
Osoby, które rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych miałyby – zgodnie z projektem – płacić składkę zdrowotną, wynoszącą 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Po jego przekroczeniu dodatkowo 3,5% od nadwyżki.
Osoby, które rozliczają się w formie karty podatkowej oraz osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą.
Źródło: ISBnews