Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR) proponuje dla województwa dolnośląskiego 1,42 mld euro z Funduszy Spójności i Transformacji, poinformował resort. Jest to drugie województwo, gdzie zorganizowano konsultacje dotyczące podziału 76 mld euro ze środków unijnych.
„Przekroczenie przez województwo 75% średniej unijnej PKB na mieszkańca spowodowało, że w nowej perspektywie finansowej dolnośląskie znalazło się w gronie regionów przejściowych. Między innymi z tego faktu wynika wysokość środków, którymi będzie dysponował samorząd Dolnego Śląska” – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, cytowany w komunikacie.
Z puli środków z polityki spójności dolnośląskie ma otrzymać 870 mln euro na program regionalny.
MFPR chce też, by woj. dolnośląskie było również jednym z sześciu województw, wraz ze śląskim, łódzkim, małopolski, lubelskim i wielkopolskim, które zostało objęte Funduszem Sprawiedliwej Transformacji (FST).
„Celem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest finansowanie działań służących łagodzeniu skutków społecznych i gospodarczych transformacji w kierunku zielonej gospodarki. Z tego funduszu Dolny Śląsk otrzyma 556 milionów euro” – podkreślił Buda.
Wskazał, że obszarami szczególnie narażonymi na negatywne skutki transformacji energetycznej są region wałbrzyski i podregion jeleniogórski. I to one miałyby otrzymać największe w województwie wsparcie z FST.
W nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 około 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw.
Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, m.in. na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. 75% środków zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.
Konsultacji społecznych projektu Umowy Partnerstwa trwają od 18 stycznia. Pierwsze spotkanie online dotyczyło województwa śląskiego.
Uwagi do założeń przedstawionych w Umowie Partnerstwa można zgłaszać do 22 lutego.
Po przyjęciu Umowy Partnerstwa przez rząd i projektów programów regionalnych przez zarządy województw odbędą się formalne negocjacje programów i Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską.
Źródło: ISBnews