Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) pozytywnie ocenia przyjęcie „Średniookresowego planu budżetowo-strukturalnym na lata 2025-2028”, który – według Funduszu – pozwala na wyjście z unijnej procedury nadmiernego deficytu (ang. excessive deficyt procedurę, EDP) i stabilizację zadłużenia w okolicach 60% PKB, pomimo znaczącego wzrostu wydatków na obronność, podał MFW.
„Pozytywnie oceniamy przyjęcie średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego, który zakłada konsolidację fiskalną zgodną z nowymi unijnymi regułami fiskalnymi. Pełen zestaw potrzebnych działań nie jest jeszcze znany” – czytamy w komunikacie opublikowanym na zakończenie oficjalnej wizyty personelu (misji) w Polsce.
„Niedawno opublikowany 'Plan Budżetowo-Strukturalny’ jest ważnym i pożądanym krokiem w tym kierunku, ponieważ zarysowuje odpowiedni poziom deficytu fiskalnego w 2028 r. – wymagający zmniejszenia deficytu strukturalnego o około 2,5% PKB wobec poziomu w 2024 r. – pozwalając zarazem na wyjście z unijnej procedury nadmiernego deficytu i stabilizację zadłużenia w okolicach 60% PKB, pomimo znaczącego wzrostu wydatków na obronność. Niezwłoczne zidentyfikowanie wszystkich niezbędnych działań fiskalnych i ich wdrożenie jeszcze w 2025 r. pomogłoby wzmocnić wiarygodność planu konsolidacji” – czytamy dalej.
Jednocześnie Fundusz zwraca uwagę, że przesunięcie większej części planowanej konsolidacji fiskalnej na rok 2025 pozwoliłoby wzmocnić odporność na potencjalne szoki, zmniejszyłoby zadłużenie oraz stworzyłoby przestrzeń do szybszych obniżek stóp procentowych. Jak zaznaczył, wspierałoby to inwestycje sektora prywatnego i wzrost gospodarczy, wciąż zapewniając obniżenie inflacji do celu.
„Starzenie się społeczeństwa, malejąca konkurencyjność kosztowa oraz transformacja klimatyczna stanowią znaczące wyzwania dla polskiego modelu wzrostu gospodarczego opartego na eksporcie. Stąd też oczekujemy, że średnioterminowe perspektywy wzrostu obniżą się, chyba że pogłębione zostaną reformy strukturalne i przyspieszy proces transformacji energetycznej” – napisano w materiale.
Potencjalne działania konsolidacyjne, które jednocześnie zmniejszałyby nierówności, obejmują: (i) zwiększenie dochodów z podatku dochodowego od osób fizycznych poprzez większą progresywność w celu podniesienia ich do poziomów obserwowanych w innych krajach UE, (ii) przegląd preferencyjnego i regresywnego klina podatkowo-składkowego osób samozatrudnionych, (iii) lepsze adresowanie świadczeń społecznych w celu skuteczniejszego wspierania osób znajdujących się w trudnej sytuacji, (iv) zwiększenie dochodów z podatku od nieruchomości do poziomu podobnego jak w innych krajach UE, oraz v) ograniczenie stosowania obniżonej stawki VAT do niezbędnych towarów i usług, wymienił MFW.
„W tym kontekście rozważane podniesienie kwoty wolnej w podatku PIT wymagałoby jeszcze silniejszych działań konsolidacyjnych w innych obszarach. Ponadto, zrównanie wieku emerytalnego dla mężczyzn i kobiet, a następnie powiązanie go z oczekiwaną długością życia pomogłoby poprawić adekwatność świadczeń emerytalnych w dłuższej perspektywie” – podsumował Fundusz.
Źródło: ISBnews