Wskaźniki referencyjne są od dawna obecne w globalnym systemie finansowym. Znajdują się w wielu umowach i są podstawą instrumentów finansowych. Dzięki wskaźnikom referencyjnym strony umów mogą rozliczać swoje transakcje i określać wzajemne zobowiązania. Poza rozliczaniem płatności z tytułu kredytów i obligacji mają także inne zastosowanie. Wskaźniki wykorzystywane są w rachunkowości i w projektach finansowych, w modelach czy też podczas zarządzania ryzykiem finansowym. Stanowią one także ważny punkt odniesienia dla zarządzających funduszami oraz odgrywają kluczową rolę dla wyceny instrumentów finansowych i budowy strategii zabezpieczającej.
Stosowanie wskaźników referencyjnych pomaga obniżyć koszty transakcji dzięki zmniejszeniu złożoności jej wyceny, a także zwiększa stabilność oraz płynność rynku finansowego. Obecnie obserwujemy zapotrzebowanie na różne rodzaje wskaźników ze względu na szerokie spektrum ich zastosowania. Do tej pory zarówno w innych krajach, jak również w Polsce powszechnie stosowano wskaźniki typu IBOR, obecnie jednak powszechną praktyką jest przechodzenie na wskaźniki wyznaczane w oparciu o transakcje jednodniowe.
Reforma wskaźników na świecie – dlaczego jest przeprowadzana?
Najnowsze światowe standardy skłaniają się ku stosowaniu wskaźników referencyjnych, które opierają się na najkrótszych zrealizowanych transakcjach depozytowych, mierząc poziom stopy wolnej od ryzyka lub prawie wolnej od ryzyka.
Metody wyznaczania i stosowania wskaźników są ściśle powiązane ze sposobem funkcjonowania rynków finansowych i charakterystyką produktów, których dotyczą.Eksperci mówią także o cyklu życia wskaźników, które w przypadku zmian na rynkach finansowych powinny ulec zmianie, żeby skutecznie spełniać swoją rolę.
Stosowane do tej pory wskaźniki IBOR były dominujące, ponieważ obniżały koszty transakcji i ułatwiały zarządzanie ryzykiem w strukturach instytucji finansowych, a także dlatego, że były najbardziej adekwatne do danego etapu rozwoju rynku finansowego
Na globalnych rynkach od dłuższego czasu obserwujemy jednak istotne zmiany,dlatego też przejście z dotychczas stosowanych wskaźników typu IBOR na ich nowe odpowiedniki to naturalny objaw ewolucji mającej miejsce na krajowych i światowych rynkach finansowych.
Międzynarodowe grupy, zajmujące się stabilnością i bezpieczeństwem rynków finansowych, takie jak Międzynarodowa Organizacja Komisji Papierów Wartościowych i Rada Stabilności Finansowej, opracowały zestaw zasad, które stanowią podstawę wyznaczania alternatywnych stóp procentowych. Zmiany na światowych rynkach finansowych zapoczątkowały reformę wskaźników referencyjnych, która rozpoczęła się także w Polsce.
Jak wygląda reforma wskaźników w Polsce na tle pozostałych państw?
Na rynkach rozwiniętych coraz powszechniej stosowanesą wskaźniki referencyjne, które opierają się na transakcjach o jednodniowym terminie zapadalności. Również Polska dąży do tego, aby spełniać międzynarodowe standardy i podążać za globalnymi trendami. Korzyści płynące z takiej postawy to m.in., zachowanie wiarygodności i atrakcyjności w oczach inwestorów.
Duże znaczenie ma rozwój praktyki rynkowej, pogłębianie wiedzy i kompetencji w tym obszarze, a także propagowanie wiedzy na temat wskaźników referencyjnych, różnic między nimi oraz ich pełnej zgodności z polskim i unijnym prawem. Komunikacja z uczestnikami rynku w celach edukacyjnych może odbywać się poprzez szeroko zakrojone działania edukacyjne i informacyjne, a także poprzez czerpanie wiedzy i doświadczeń z krajów takich, jak Szwajcaria, Wielka Brytania i USA. Kraje te przeprowadziły już bowiem reformę wskaźnikową, dlatego też dysponują cennymi obserwacjami na jej temat.
Na podstawie doświadczeń z innych krajów, w lipcu 2022 r. powołano Narodową Grupę Roboczą, w skład której weszli najważniejsi uczestnicy rynku finansowego. Opracowano Mapę Drogową i proces przejścia z WIBOR na WIRON. Z dokumentacji technicznej przygotowanej przez administratora wskaźników referencyjnych GPW Benchmark wynika, że WIRON jest zbliżony do innych wskaźników tego typu na świecie. Już w 2023 roku pojawiły się pierwsze produkty oparte o nowy wskaźnik WIRON. Całkowite odejście od wskaźnika WIBOR zaplanowano na 2025 r.
O reformie w Polsce przeczytasz na: https://bankiwpolsce.pl/reforma-wskaznikow.
Artykuł sponsorowany