Ministerstwo Klimatu i Śrosowiska (MKiŚ) planuje rozpocząć konsultacje ostatecznej wersji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK)pod koniec sierpnia, zapowiedziała szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że projekt aktualizacji Polityki Energetycznej Państwa do 2040 roku (PEP 2040) powinien pojawić się na przełomie 2024/2025 r.
„Konsultacje w tym zakresie [KPEiK] planujemy rozpocząć pod koniec sierpnia. Warto przy tym zwrócić uwagę, że zakres zintegrowanych krajowych planów w dziedzinie energii i klimatu jest bardzo szeroki, co wpływa na czasochłonność i rozbudowany zakres prac niezbędnych do przeprowadzenia we współpracy z różnymi resortami i instytucjami. Obecnie tylko 9 z 27 państw członkowskich UE przekazało krajowe plany do Komisji Europejskiej, co tylko potwierdza skalę wyzwań systemowych, z którymi mierzy się wiele państw UE. Potrzebujemy gruntownych konsultacji społecznych – mamy dużo sygnałów z branż, które oczekują sprawnej transformacji energetycznej. Komisja Europejska widzi polskie postępy, jestem spokojna, że Komisja poczeka na dopracowany dokument” – powiedziała Hennig-Kloska w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
W połowie lipca ponad 30 think-tanków, organizacji społecznych i branżowych, w tym Konfederacja Lewiatan, PSEW i PSNM, apeluje do resortu klimatu i środowiska o niezwłoczne przeprowadzenie rzetelnych konsultacji publicznych pełnej aktualizacji KPEiK. Organizacje wystosowały w tej sprawie list otwarty do minister klimatu i środowiska.
Hennig-Kloska zapowiedziała w rozmowie z gazetą, że aktualizacja PEP 2040 pojawi się „zaraz po KPEiK, który będzie podstawą dla aktualizacji Polityki energetycznej Polski”.
„Myślę, że nastąpi to na przełomie roku. Wszystkie strategiczne dokumenty muszą być ze sobą spójne. KPEiK będzie podstawą do wszystkich pozostałych dokumentów. Dlatego nie pracujemy nad nimi równorzędnie. Oprócz PEP2040 przedstawimy też niedługo strategię neutralności klimatycznej 2050, inny opóźniony dokument strategiczny” – poinformowała minister.
Zwróciła też uwagę, że projekt ustawy wiatrakowej uzyskał wpis do wykazu prac rządu i dodała, że niebawem zostanie on skierowany do konsultacji publicznych.
„Planujemy, aby projekt ustanawiający 500 m jako minimalną odległość lokowania wiatraków trafił do prac w parlamencie jesienią tego roku” – powiedziała minister.
Na początku lipca w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów podano, że rząd planuje przyjęcie w III kw. projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw, zakładający m.in. liberalizację zasad lokalizowania elektrowni wiatrowych na lądzie poprzez zniesienie generalnej zasady 10H.
Źródło: ISBnews