Zużycie gazu ziemnego w Polsce wyniosło 213,2 TWh w 2020 r., co oznacza wzrost o 4,4% r/r, wynika z przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) sprawozdania dotyczącego bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych za 2020 rok. W kolejnych latach spodziewany jest wzrost zapotrzebowania na paliwa gazowe zarówno w sektorze wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, jak również przez odbiorców końcowych.
„Systematycznie wzrasta krajowe zużycie gazu ziemnego, które na koniec 2020 r. wyniosło 213,2 TWh, czyli o 4,4% więcej w stosunku do 2019 r. Obserwowany jest zarówno wzrost sprzedaży paliw gazowych do odbiorców końcowych, jak również wzrost liczby odbiorców końcowych” – czytamy w raporcie.
Przedsiębiorstwa energetyczne w 2020 roku sprzedały do ponad 7,3 mln odbiorców końcowych 197,1 TWh paliw gazowych, co stanowi wzrost o 3,5% r/r. Liczba gospodarstw domowych zużywających paliwa gazowe zwiększyła się o ponad 98 tys. w ubiegłym roku.
„W 2020 r. w dalszym ciągu rosło zapotrzebowania na usługi przesyłania paliw gazowych, co potwierdza rosnące zainteresowanie odbiorców tym surowcem. W następnych latach, w związku z postępującą transformacją energetyczną polskiej gospodarki, spodziewany jest dalszy, skokowy wzrost zapotrzebowania na te usługi” – czytamy dalej.
Jak podkreślono, choć przemysł pozostał największym odbiorcą paliwa gazowego, jednak w następnych latach spodziewany jest wzrost zapotrzebowania na paliwa gazowe zarówno w sektorze wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, jak również przez odbiorców końcowych.
„Prognozowany wzrost zapotrzebowania na gaz ziemny przede wszystkim napędzany będzie przez działania zmierzające do ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz cząsteczek odpowiedzialnych za pogorszenie jakości powietrza w Polsce” – czytamy także.
MKiŚ podało, że w związku z tymi trendami, kluczowe jest kontynuowanie programów wspierających rozwój infrastruktury przesyłowej, dystrybucyjnej oraz magazynowej w Polsce.
„Nowa infrastruktura powinna być w jak największym stopniu przystosowana do transportu gazów zdekarbonizowanych, jak również charakteryzować się wysokim stopniem szczelności ograniczającym zjawisko ucieczki metanu.
Z raportu wynika także, że konsekwentnie zwiększa się udział paliw gazowych w produkcji energii elektrycznej.
„W 2020 r. w Polsce z paliw gazowych wytworzono 16 TWh energii elektrycznej, co stanowiło ok. 10% całkowitej jej produkcji. Trend ten, związany z procesem transformacji energetycznej polskiego sektora energetycznego, utrzyma się również w następnych latach” – podkreślono.
Jak wskazało MKiŚ, wraz z zakończeniem projektów infrastrukturalnych, w tym projektów dywersyfikacyjnych, spodziewany jest dalszy wzrost zapotrzebowania na gaz ziemny, w tym wzrost zapotrzebowania na gaz ziemny dla celów eksportu do innych państw członkowskich regionu.
„W następnych latach spodziewany jest również wzrost zapotrzebowania poszczególnych sektorów na tzw. gazy zdekarbonizowane, przede wszystkim biogaz, biometan oraz wodór” – zaznaczono.
Z raportu wynika także, że w celu utrzymania wysokiego poziomu jakości i szczelności sieci gazowej, planowane jest przyjęcie nowego rozporządzenia technicznego, określającego zasady budowy i umiejscawiania sieci gazowych. Nowe zasady zwiększą bezpieczeństwo funkcjonowania sieci oraz ograniczą zjawisko niepożądanej emisji metanu do atmosfery.
Źródło: ISBnews