Budowę budynków powyżej 70 m2 na własne cele mieszkaniowe, a boisk i kortów, kiosków i pawilonów sprzedaży – do 15 m2 oraz budynków gospodarczych – do 300 m2 wyłącznie na podstawie zgłoszenia zakłada projekt nowelizacji prawa budowlanego, który trafił właśnie do konsultacji i uzgodnień.
Jak wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL), mają one potrwać 7 dni.
„Budowa wolno stojącego, nie więcej niż dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni zabudowy powyżej 70 m2 w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych odbywać się będzie, co do zasady, na podstawie takich samych procedur, jak w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2” – czytamy w uzasadnieniu.
Do zgłoszenia budowy wolno stojącego, nie więcej niż dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni zabudowy powyżej 70 m2 w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestor będzie zobowiązany dołączyć oświadczenie, że budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, podano także.
Organy administracji architektoniczno-budowlanej nie będą weryfikowały i sprawdzały zgłoszenia pod kątem merytorycznym. Oznacza to, że organ nie będzie mógł wnieść sprzeciwu do zgłoszenia, a roboty budowlane będzie można rozpocząć niezwłocznie po doręczeniu zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Nie będzie również konieczności ostemplowywania projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu zagospodarowania działki lub terenu.
Z kolei zgłoszenie budowy wolno stojącego, nie więcej niż dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, zarówno o powierzchni zabudowy do 70m2 oraz powyżej tej powierzchni, lecz na potrzeby inne niż własne cele mieszkaniowe, a także innych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, będzie podlegało weryfikacji przez organ administracji architektonicznobudowlanej.
W katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę, ale wymagających zgłoszenia, proponuje się doprecyzować przepisy zwalniające z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę m.in. boisk i kortów, wskazując, że obiekty te nie muszą służyć wyłącznie rekreacji, ale również uprawianiu sportu. Obiekty te mogą być realizowane nie tylko na potrzeby indywidualne.
Również budowa wolno stojących obiektów budowlanych łączności oraz kontenerów telekomunikacyjnych o powierzchni zabudowy do 35 m2 będzie dopuszczalna na podstawie zgłoszenia w organie administracji architektoniczno-budowlanej.
Katalog obiektów wymagających jedynie zgłoszenia został także poszerzony o jednokondygnacyjne budynki gospodarcze i wiaty związane z produkcją rolną o prostej konstrukcji i powierzchni zabudowy do 300 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 6 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.
Do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę, ale wymagających zgłoszenia, proponuje się dodać m.in. budowę boisk i kortów, kiosków i pawilonów sprzedaży ulicznej o powierzchni zabudowy nie większej niż 15 m2, bezodpływowych zbiorników na wody opadowe lub roztopowe o pojemności większej niż 5 m3 i nie większej niż 15 m3 czy też masztów flagowych o wysokości od 3 m do 7 m posadowionych na gruncie.
W katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę i zgłoszenia mają znaleźć się także drobne obiekty budowlane przy boiskach, kortach i bieżniach, przydomowe baseny i oczka wodne, także przy budynkach rekreacyjnych i na terenach rodzinnych ogrodów działkowych.
Źródło: ISBnews