Konsultacje publiczne projektu „Kierunki rozwoju ekspansji zagranicznej” będą trwać do 18 kwietnia 2024 r., podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Celem strategicznym w proponowanej wizji jest zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia polskiej gospodarki, wzmocnienie jej konkurencyjności na rynkach światowych, wspieranie polskich eksporterów, w szczególności w odpowiedzi na wyzwania stojące przed polskim eksportem w świecie postcovidowym oraz w kontekście następstw wojny w Ukrainie.
„Cel ten wpisuje się w realizację Strategii Produktywności 2030, w obszarze umiędzynarodowienia polskiej gospodarki. Realizacja tak postawionych celów ma wesprzeć osiągnięcie następujących wskaźników w obszarze ekspansji zagranicznej, wynikających ze strategii wyższego rzędu do 2030 roku:
– osiągnięcie 2% udziału w eksporcie światowym,
– podwojenie liczby eksporterów w stosunku do 2015 roku oraz zapewnienie wzrostu wartości polskiego eksportu,
– osiągnięcie 15% udziału eksportu towarów high-tech (HT) w eksporcie towarów ogółem oraz zwiększenie eksportu kanałami e-commerce,
– zwiększenie udziału eksportu poza Unię Europejską o 10 punktów procentowych względem 2015 roku” – czytamy w dokumencie.
„Chcemy wspólnie wypracować jak najlepsze, spójne i dostosowane do pojawiających się wyzwań, ramy dla wsparcia ekspansji polskich firm na rynkach zagranicznych. Działania z tym związane powinny być lepiej skoordynowane, by skutecznie wspierać polskich eksporterów” – powiedział minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman, cytowany w komunikacie.
Wśród priorytetów ekspansji zagranicznej wskazanych przez resort znalazły się m.in. zwiększenie udziału krajów pozaunijnych w polskim eksporcie i dalszym umacnianiu relacji gospodarczych z krajami UE; wypracowanie wyższej pozycji Polski w globalnych łańcuchach wartości dodanej (szczególnie innowacyjne branże); większy udział wyrobów wysoko przetworzonych i wysokiej techniki w polskim eksporcie.
Resort przypomniał, powołując się na dane Głównego Urzędu statystycznego (GUS), że w latach 2004-2023, polski eksport towarowy wzrósł o 488% (z poziomu 60 mld euro do 351 mld euro), przyrastając w tym okresie średniorocznie o ok. 10%. W tym samym okresie, według danych Narodowego Banku Polskiego (NBP), eksport usług z Polski wzrósł o 719% (z 12 mld euro do 99 mld euro) i rósł średniorocznie o ok. 12%.
W świetle raportu UNCTAD pt. „World Investment Report 2023”, napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Polski w 2022 r. wyniósł 29,5 mld USD, i był to 4. najlepszy wynik wśród krajów UE (za Szwecją, Francją i Hiszpanią), podano także.
Resort podał, że transakcje z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich za granicą (odpływ kapitału), w 2022 r. wyniosły 6 016 mln euro. W strukturze tego odpływu przeważały dodatnie reinwestycje zysków w rekordowej wysokości 5 361 mln euro.
Źródło: ISBnews