Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT) rozważa uproszczenie procedur i wprowadzenie jednego, np. rocznego zezwolenia na pracę dla cudzoziemców, wydawaną przez powiatowe służby zatrudnienia, poinformowała dyrektor departamentu rynku pracy w MRPiT Ewa Flaszyńska. Ma nadzieję, że projekt nowej ustawy zostanie poddany konsultacjom już w czerwcu, a w życie wejdzie od 2022 r.
Obecnie – w ramach przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – zezwolenia na pracę są wydawane przez wojewodę na okres co do zasady 3 lat, a oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy w ciągu 12 miesięcy składane są do powiatowych urzędów pracy. Dotyczą obywateli sześciu państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Federacji Rosyjskiej oraz Ukrainy.
„Podstawową zmianą, którą chcemy wprowadzić, to w ogóle zmienić ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Chcielibyśmy zmienić tę ustawę w taki sposób, żeby wyłączyć przepisy, dotyczące zatrudnienia cudzoziemców z tej ustawy i napisać osobną ustawę o zatrudnieniu cudzoziemców i osobną ustawę, którą nazwaliśmy ustawą o wspieraniu zatrudnienia, która będzie dotyczyła szeroko rozumianego rynku pracy” – powiedziała Flaszyńska podczas konferencji „Nowy Ład – szanse i zagrożenia dla polskich przedsiębiorców” .
Przepisy ustawy o wspieraniu zatrudnienia miałyby przekształcić powiatowe urzędy pracy w centra wspierania zatrudnienia, bardziej otwarte na pracodawców, osoby bezrobotne i bierne zawodowo.
„Oczywiście, to wszystko jest na poziomie debaty na poziomie ministerialnym, ale zależałoby nam, aby wszystko to co dotyczy pracy – przenieść na poziom powiatowych urzędów pracy, a w przyszłości – centrów wspierania zatrudnienia. I by one przyjęły obsługę zezwoleń na pracę cudzoziemców, którą dzisiaj zajmują się urzędy wojewódzkie” – podkreśliła Flaczyńska.
Resort chce też, by obowiązywało jedno zezwolenie na pracę.
„Nie wiem czy nam się to uda, ale być może byśmy łączyli zezwolenia na prace z oświadczeniami. Mówię o kwestii dokumentów. I moglibyśmy wówczas wydłużyć ten czas z sześciu miesięcy – tutaj jest dyskusja – np. do 12 miesięcy, a może i dłużej. Ta dyskusja jeszcze się odbędzie” – zaznaczyła.
Rozważane jest także zniesienie dla obywateli sześciu państw – którzy mogą obecnie podejmować pracę nad podstawie oświadczenia pracodawcy – testu rynku pracy, czyli procedury sprawdzania w urzędzie pracy, czy na dane miejsce pracy zgłaszane przez pracodawcę nie ma pracownika polskiego. Flaczyńska podkreśla jednak, że resort chce w sytuacjach nagłego wzrostu bezrobocia utrzymać możliwość przywrócenia, „być może regionalnego testu rynku pracy”.
Podkreśliła, że rozwiązania te są wciąż jeszcze w fazie dyskusji. „Zderzamy nasze pomysły również z oczekiwaniami pracodawców, ze środowiskiem naukowym, rozmawiamy z pracownikami urzędów pracy” – dodała.
Zastrzegła, że ujednolicenie zezwoleń na pracę nie obejmowałoby zezwoleń na pracę sezonową, gdyż ta regulowana jest odrębnymi przepisami unijnymi.
MRPiT chce też uproszczenia i cyfryzacji procedur, związanych z rynkiem pracy. Projekty takie znalazły się w Krajowy Planie Odbudowy (KPO).
Flaszyńska ma nadzieję, że projekt zmian będzie gotowy w czerwcu i wówczas będzie mógł zostać poddany konsultacjom. MRPiT chciałby, aby przepisy weszły w życie w przyszłym roku, z odpowiednią vacatio legis na budowę systemów informatycznych do obsługi rynku pracy.
Źródło: ISBnews