Rząd „na pewno” nie pozwoli na zamknięcie Kopalni Węgla Brunatnego Turów, zadeklarował premier Mateusz Morawiecki podczas pobytu w kopalni.
„Przyjechaliśmy tu powiedzieć wam wprost: na pewno nie damy zamknąć tej kopalni. […] Ten wyrok jest szkodliwy, krzywdzący i działa na niekorzyść Polaków. Jest bezprawny i destabilizuje system energetyczny” – powiedział Morawiecki.
„Jak tak można? Zadajmy sobie to pytanie: Czy to możliwe, by organizacje ekologiczne czy środowiskowe z Polski czy jakieś miasto zaskarżyły jakąś kopalnię czy zakład innego państwa? Czy można sobie wyobrazić ten scenariusz? Nie. Ale w Polsce taki scenariusz się zrealizował” – dodał premier.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał wykonanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez GDOŚ we wrześniu 2022 r. Decyzję środowiskową zaskarżyli zieloni działacze z Niemiec i Czech.
Polska Grupa Energetyczna (PGE) oceniła, że decyzja ta została podjęta „z rażącym naruszeniem przepisów prawa”, a sąd w motywach rozstrzygnięcia nie odniósł się do stanowiska PGE GiEK, „nie dokonał merytorycznej oceny stanowiska wnioskodawców, opierając się w całości na ich twierdzeniach, nie przeprowadzając tym samym analizy i weryfikacji zaistnienia podstaw do wstrzymania wykonalności decyzji”.
Prezes PGE Wojciech Dąbrowski podkreślał, że działalność Kopalni Turów do 2044 r. jest kluczowa z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Deklarował, że Grupa wykorzysta wszystkie przysługujące środki prawne w postępowaniu zażaleniowym przed Naczelnym Sądem Administracyjnym i „nie pozwoli” zamknąć Turowa.
Kopalnia Turów prowadzi obecnie działalność wydobywczą na podstawie koncesji wydanej w 1994 r., zmienionej w marcu 2020 r. w zakresie wydłużenia terminu jej obowiązywania do 2026 r. Dalsza praca Kopalni Turów nie jest zagrożona, podkreśliła PGE.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25%, a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews